franch english german arabic turkish

2019 Yeni trafik cezaları belli oldu! 08/07/2019 2019 Yeni trafik cezaları belli oldu! 08/07/2019

Tarih: 2019-10-02 09:07 Kategori: internet | Okundu: 1714

İnternet Haberleri ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Yeni trafik cezaları belli oldu ve Trafik cezaları 2019 yılında zamlanacak mı? Sorusunun cevabı EGM’den yapılan açıklamayla yeni bir yön kazandı. Peki trafik cezalarının tutarları ne kadar? Araç kiralama yapıldığında cezayı kim öder? Kırmızı ışıkta geçmekten tutun, yayaya yol vermeme cezasına kadar işte yeni ceza tutarları!


Sürücüler dikkat: 2019 trafik cezaları hakkında EGM’den yapılan açıklama!

Yeni trafik cezaları hakkında yapılan haberlere yönelik EGM’den açıklama geldi. EGM’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Son günlerde sosyal medyada ‘yeni trafik cezaları’ adı altında gerçek dışı bilgiler dolaşmaktadır. Trafik cezaları ile ilgili güncellemeler yılda bir kez yapılmakta ve bu değişimler kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Lütfen kaynağı belli olmayan bu tür bilgilere itibar etmeyiniz.”

Ancak 2019 trafik cezası sorgusu yapan pek çok sürücünün aklında hala aynı sorular var. Kırmızı ışıkta geçersem ne kadar ceza alırım? Yayaya yol vermezsem ne kadar ceza alırım? Emniyet kemeri takmamanın cezası ne kadar? Trafik cezaları ne kadar  diye merak ediyorsanız işte kalem kalem yanıtı:

Hız Limiti Cezaları

Şehir içi ve şehirler arası yol hız limitleri ve limitin üstüne çıkanlara kesilecek ceza tutarlarına getirilen düzenleme şu şekilde:

 • Şehir içi hız 50 km

●55 km-65 km arası 235 TL ceza
●65 km-75 km arası 488 TL ceza
●75 km ve yukarısı 1002 TL ceza

 • Şehir içi hız 80 km

●88 km-104 km arası 235 TL ceza
●104 km-120 km arası 488 TL ceza
●120 km ve yukarısı 1002 TL ceza

 • Şehir dışı iki yönlü yol= 90 km

●99 km-117 km arası 235 TL ceza
●117 km-135 km arası 488 TL ceza
●135 km ve yukarısı 1002 TL ceza

 • Şehir dışı bölünmüş yol= 110 km

●121 km-143 km arası 235 TL ceza
●143 km-165 km arası 488 TL ceza
●165 km ve yukarısı 1002 TL ceza

 • Otoban hız 120 km ise

●132 km-156 km arası 235 TL ceza
●156 km-180 km arası 488 TL ceza
●180 km ve yukarısı 1002 TL ceza

Genel trafik kuralları ihlalleri Cezaları

 • Ehliyetsiz araç kullananlar için yeni ceza tutarı 2.018 TL ,
 • Emniyet kemeri takmayanlar için yeni ceza tutarı 108 TL,

*Not: Emniyet kemeri kullanımı artık pek çok şehirde kamera takip sistemiyle izlenmekte ve kamera görüntülerine emniyet kemersiz yakalanan sürücülere de ceza kesilebilmekte. Bu sebeple kısa mesafelerde bile emniyet kemeri cezası ile karşılaşmanız muhtemel olacaktır. Emniyet kemerini can güvenliğiniz için sürekli kullanmanızın gerektiğini önemle hatırlatırız.

 • Düzeni bozan ihlaller için yeni ceza tutarı 488 TL (Trafik işaretlerine zarar vermek, yola çöp atmak ve akan trafiği engellemek bu kapsamda değerlendiriliyor)
 • Alkollü araç kullananlar için yeni ceza tutarları şu şekilde:
  1. seferinde 1.002 TL,
  2. seferinde 1.256 TL,
  3. seferinde 2.018 TL
 • Alkolmetreye üflemeyi reddedenler için yeni ceza tutarı  2.869 TL,

Yayaya yol vermeyenler yandı!

Yıllardır ülkemizde bir şehir efsanesi gibi anlatılır: “Avrupa’da yaya geçidine adım atılınca tüm araçlar durur.” Artık Türkiye’de de aynı manzaralarla karşılaşabileceğiz çünkü bunu yapmayanlara bakın ne kadar ceza kesilecek…

 • Yaya geçidinde yayaya yol vermeyenler için için yeni ceza tutarı 488 TL
 • Sigortasız araç kullananlar için için yeni ceza tutarı 108 TL
  (Sigorta poliçesinde yıllık indirim kalkıyor. Her ay için %5 gecikme alınacak. Trafik polisi çekici ile otoparka çekecek. Çekici ve otopark ücretleri ek olarak sürücü tarafından ödenecek.)
 • Muayenesiz araç kullananlar için yeni ceza tutarı 235 TL
  (Ceza kullanan şoföre verilecek. Ayrıca ehliyete 10 ceza puanı kesilecek. Araç trafikten men edilerek ek33 düzenlenip çekici ile götürmek şartıyla 7 gün süre verilecek)
 • Ters yönde araç kullananlar için yeni ceza tutarı 2000 TL
 • Kırmızıda geçenler için yeni ceza tutarı 236 TL
  (3 kez geçince 15 gün ehliyete el konacak. 6 kez geçince 30 gün ehliyete el konacak. 7 kez geçince 45 gün ehliyete el konacak.)
 • Cep telefonu ile konuşanlar için yeni ceza tutarı 235 TL
 • Yaya ve okul geçidine, kavşaklara giriş ve çıkışta yavaşlamayanlar için yeni ceza tutarı 488 TL
 • Park yasağını ihlal edenler için yeni ceza tutarı 109 TL

Bunlarla birlikte şu cezalar da artık trafik polisleri tarafından kesilebilecek…

Modifiyeye ceza yok ancak…

Araç modifikasyonu kimileri için bir tutku. Fakat on usulsüz çakar lamba ve siren kullananların çevreye verdiği rahatsızlık artık cezalandırılacak.. Bu konuda verilen ceza rakamı da 2000 TL. Üstelik söz konusu aracı kullanan kişi araç sahibi değilse bu kişi için ehliyete el konulması da söz konusu olacak. 

Aşırı derecede ve gereksiz kornaya basmak, aracının egzoz sistemini değiştirerek “Egzozu bağırtmak”, otomobil için uygun olmayan yüksek ses çıkışlı ses sistemi kullanarak çevreyi rahatsız etmek de aynı tutarda 2000 TL ile cezalandırılacak. Modifikasyona bir ceza yok fakat, modifiye yaparken dikkatli olun çünkü araçta çevreyi rahatsız edecek şekilde teknik değişiklik yapanlara da 2000 TL ceza kesilecek.

Need For Speed: Bağcılar Drift dönemi bitti!

Trafiğe açık alanlarda frenle yanlama olarak bilinen “Drift” yapmak artık yüksek cezalarla sizi karşı karşıya getirebilir. Kasıtlı patinaj, spin veya drift atanlar artık 5000 TL ceza ödeyecek. 

Kırmızı ışıkta geçme cezası en çok merak edilenler arasında başı çekerken şu sıralarda pek çok sürücü şu soruların cevabını arıyor: Seyir halinde telefon kullanma cezası, drift atma cezası, abartı egzoz cezası, hız sınırı cezası. Hız kurallarını ilhal cezası da yine en çok merak edilenler arasında.

Trafik Cezaları Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Trafik cezası borcu sorgulama yaparak cezanızı zamanında öderseniz indirimli tarifeden yararlanabileceğinizi unutmayın. Peki ama adınıza kesilmiş bir cezanın olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz? Trafik cezalarınızı size tebliğ edilmeden önce ve sonra kayda girdikleri andan itibaren aşağıdaki adreslerden öğrenebilirsiniz:

 • Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinden (www.egm.gov.tr) “Trafik Cezası Ve Otopark Sorgulama” kısmından sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra; “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama, sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama, otoparka çekilen araç sorgulama” bölümleri karşınıza çıkar. Size uygun olan sorgulama yöntemini seçerek sonuçları görebilirsiniz. EGM sorgulama son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını içerir.
 • www.turkiye.gov.tr sitesinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama ile sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama adımlarını kullanarak da trafik cezalarınızı öğrenebilirsiniz.
 • Daha pratik bir yol arayanlar ise cep telefonlarından SMS gönderebilirler. Trafik cezalarınızı mesaj uygulaması ile de öğrenebilirsiniz. GİB’in “trafik para cezası borcu sorgulama” hizmeti için TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a göndermeniz yeterli.

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


İngiltere Prensi hayatını kaybetti!
İngiltere Prensi ha...
Toplum tarafından dışlandı, hüzünlü hikayesi film oldu!
Toplum tarafından d...
Signal'de kripto para gönderme dönemi başlıyor!
Signal'de kripto pa...
İnsan beyni kablo olmadan bilgisayara bağlandı
İnsan beyni kablo o...
Coinbase'in halka arz tarihi belli oldu
Coinbase'in halka a...
Bankacılıkta Islak imza zorunluluğu resmen kalktı
Bankacılıkta Islak ...
Instagram, TikTok'u kopyalamaya devam ediyor
Instagram, TikTok'u...
Xiaomi Mi 11 Ultra zirveye yerleşti
Xiaomi Mi 11 Ultra ...
Amazon.com ve Amazon.com.tr’den Kredi Kartı Bilgileri Nasıl Silinir?
Amazon.com ve Amazo...
Ünlü yazar Paul Polansky hayatını kaybetti!
Ünlü yazar Paul Pol...