ABD ordusunda Tom Cruise’lu Top Gun filmine veto! ABD ordusunda Tom Cruise’lu Top Gun filmine veto!

Gönderen: Kaan   Tarih: 2020-12-02 10:03 Kategori: film-tanitim | Okundu: 272

Film Haberleri ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

ABD ordusunda Tom Cruise'un başrolünü üstlendiği film olan Top Gun esprisi yapana ceza. Vizyona girdiği 1986 yılında fırtınalar estiren Top Gun’ın o dönemde de ABD ordusunda etkileri olmuştu.


Tom Cruise’ın büyük çıkış yapmasını sağlayan Top Gun, 1986 yılında vizyona girdiğinde fırtınalar estirmişti. Film ABD’de o kadar etkili olmuştu ki ABD Hava Kuvvetleri’ni ve ABD Donanması’nı belli açılardan etkilemişti.

ABD ordusunda Tom Cruise’lu Top Gun filmine veto!

TOP GUN YÜZÜNDEN KURAL KOYDULAR

Tom Cruise’un başrolünde yer aldığı Top Gun, Amerikan ordusuna dair algının uluslararası açıdan olumlu olmadığı bir dönemde ordunun havacılık programlarının reklamını yapan bir film işlevi görmüştü. Film ABD ordusunun kamusal algısını etkilemesinin yanı sıra ordu içinde de değişiklik yapılmasına ve kural konmasına neden olmuştu.

Business Insider'ın haberine göre ABD donanmasına pilotlarının Top Gun filminden alıntı yapması 5 dolara mâl oluyor. Guy "Bus" Snodgrass isimli emekli komutan ve TOPGUN olarak bilinen ABD Donanması Saldırı Savaşları Taktikleri Eğitmen Programı’nda eğitmen yaptığı açıklamada filmden alıntı yapanlara para cezası verildiğini söyledi.

TOP GUN: MAVERİCK FRAGMANI

Snoodgrass kimsenin okul dışında filme atıfta bulunarak şaka yapmasına izin verilmediğini ve mesleğin şaka malzemesine dönüştürülmesine müsaade edilmediğini belirtti.

TOP GUN HAVA KUVVETLERİ’NE BAŞVURLARDA ARTIŞA NEDEN OLDU

Öte yandan Screen Rant'in haberine göre Top Gun’ın başarısı ABD’de Hava Kuvvetleri’ne yapılan başvurularda yüzde 500’lük artışa doğrudan katkıda da bulunmuştu ve bu esasen bir film için benzeri görülmemiş bir etkiye işaret ediyor.

Bununla birlikte filmin yapımcıları her ne kadar kuruluşla doğrudan bağlantılı olmasalar da askeri yetkilileri gerginliğini azaltmak ve gerçek ekipmanlara erişim sağlamak için filmde ayarlamalar yapmıştı. Bu, yapımda herhangi bir gerçek askeri malzeme kullanmadan önce senaryoların Pentagon tarafından onaylanması gereken standart bir uygulama.

Yapımcıların yaptığı değişiklikler arasında meslektaşlar arasında o dönem romantik ilişkilere izin verilmediği için Cruise’un karakterinin ilgisinin sivil birine yöneltilmesi de yer alıyor.

Ayrıca film ABD ordusunun havacılık kısmının kamusal algısını büyük oranda değiştirmişti. ABD’nin Vietnam işgalinin sonra ermesinden 12 yıl sonra Top Gun’ı izleyen genç izleyiciler Amerikan ordusunun dış müdahale tarihini sert protestolar ve uluslararası karmaşayla ilişkilendirerek büyümeyecekti.

Top Gun hem aksiyon filmleri açısından hem de ABD ordusu açısından özel bir konumda olmaya devam ediyor.

TOP GUN: MAVERİCK FRAGMANI

Efsane Top Gun filminin devamı olan Top Gun: Maverick geçtiğimiz yaz vizyona girecekti. Koronavirüs salgını yüzünden vizyon tarihi ertelenen filminin en erken 2021 yazında vizyona girmesi planlanıyor. Filmin başrolünde yine Tom Cruise yer alıyor.

 Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı!
Yeşilçam'dan bir yı...
Poco M3 Göz Kamaştıran Özellikleriyle Yakında Türkiye'de
Poco M3 Göz Kamaştı...
Dwayne Johnson, hayatını konu alan Young Rock dizisinin fragmanını yayınlandı
Dwayne Johnson, hay...
Çukur 112. bölüm 2. fragmanı yayınlandı!
Çukur 112. bölüm 2....
Trafik Kazası Tazminatı
Trafik Kazası Tazmi...
Kredi faiz oranları arttı!
Kredi faiz oranları...
Facebook hesap silme nasıl yapılır? Facebook Hesap Kapatma
Facebook hesap silm...
Elektrik kesintisi listesi 14 Ocak İstanbul!
Elektrik kesintisi ...
2019 Medya Oscar Ödülleri, sahiplerini buldu!
2019 Medya Oscar Öd...
Cehennem Melekleri 4 ile geri dönüyor!
Cehennem Melekleri ...