Android 11 ile gelecek özelliklerden bazıları Android 11 ile gelecek özelliklerden bazıları

Gönderen: Kaan   Tarih: 2020-02-22 13:37 Kategori: mobil | Okundu: 1253

Mobil Teknoloji ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Google I/O 2020 etkinliğini beklemeyerek geliştiricileri için Android 11 Geliştirici Önizlemesi’ni yayınladı. Google, iOS ayarında bir güvenlik deneyimi sunmak için bu yıl elinden geleni yapacak gibi görünüyor.


Android 11 ile birlikte konum, mikrofon ve kameraya erişmek isteyen uygulamalar için yeni izinler geliyor. iOS 13 ile hayatımıza giren “bu seferlik izin ver” seçeneği Android’e de geliyor. Uygulamaları kullanırken izinleri tek sefere mahsus olarak verebileceksiniz.

Bildirim merkezine ise sıkça kullandığınızda mesajlaşma uygulamalarına hızlı bir şekilde ulaşma özelliği ekleniyor. Gelelim bir diğer yenilik olan Bubbles yani baloncuk özelliğine. Aslında bu özellik 3. parti Android telefon üreticileri tarafından kullanılıyordu.

Android 11 bizlere neler sunacak

Bubbles’ın API olarak sisteme eklenmesi sayesinde ana ekranda özellikle mesajlaşma uygulamalarını baloncuk şeklinde kullanabileceksiniz. Ana ekrandan çıkmadan mesajlaşmak artık Pixel modellerinde de mümkün olacak.

Android 11’in en çok sevdiğim Scoped Storage özelliği sayesinde uygulamaların kendilerine ayrılan alanın dışını görmesi engellenecek. Bu sayede uygulamaların güvenliği de arttırılmış olacak.

Bildiğiniz gibi Google, Project Mainline üzerinde çalışıyordu. Android 11 ile sisteme eklenen Project Mainline sayesinde sistem güncellemeleri Play Store üzerinden yüklenebilecek. Bu sayede telefonlar daha hızlı ve güvenli bir şekilde güncelleme alabilecek. Ayrıca güvenlik güncellemeleri de artık Play Store‘dan denetlenip yüklenecek.

Android 11 ile gelen bir diğer güvenlik iyileştirmesi ise ISO 18013-5 oluyor. ISO 18013-5 uyumu sayesinde mobil ehliyet ve kimlik bilgileriniz güvenli bir şekilde saklanacak. Gelelim Android 11’i şahlandıracak olan yeniliğe.

Android 11’le birlikte uygulama uyumluluğu adı altında bir bölüm geliyor. Bu özellik sayesinde uygulama geliştiricileri SDK‘lar ile boğuşmak yerine uygulamalarını bu alandan kolayca test edip uyumluluk kontrolü yapabilecek. Bu sayede Android’e uygulama geliştirmek daha da kolaylaşacak.

BiometricPrompt API sayesinde ise biyometrik verilerinizi uygulamalar hem daha aktif hem de daha güvenli bir şekilde kullanabilecek.
Platform sertleştirme özelliği ile BoundSan, IntSan, CFI ve Shadow-Call Stack gibi güvenlik açısından kritik bileşenlerde derleyici tabanlı özelliklerin kullanım alanı da genişletiliyor.

Google’ın şimdilik büyük çaplı yenilik sunmadığını fark etmişsinizdir. Daha çok güvenliğe odaklanan Google, Mart ayındaki etkinliğinde Android 11’in diğer yeni özelliklerini tanıtacak.

Android 11’i şimdiden test etmek istiyorsanız, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 veya Pixel 4 XL modellerinden birine sahip olmanız gerektiğini belirtelim.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


Tüm zamanların en iyi korku filmi
Tüm zamanların en i...
Google Chrome 30 Gün Önceden Uyaracak!
Google Chrome 30 Gü...
TBT nedir? TB ile TBT'nin farkı ne?
TBT nedir? TB ile T...
EMUI 11 Güncellemesi Alması Muhtemel Huawei Modelleri
EMUI 11 Güncellemes...
Facebook'un çöpçatanlık uygulaması Dating, 32 ülkede daha kullanıma sunuldu
Facebook'un çöpçata...
Huawei Mate 40 Pro ve Pro Plus tanıtıldı!
Huawei Mate 40 Pro ...
680 bin kadına deepfake ile 'intikam pornosu' hazırlandı
680 bin kadına deep...
Hızlı ve Öfkeli serisi sona eriyor!
Hızlı ve Öfkeli ser...
HTC Desire 20+ tanıtıldı
HTC Desire 20+ tanı...
Yarış Pilotu Renee Gracie cinsel içerikli siteden Servet kazanıyor!
Yarış Pilotu Renee ...