franch english german arabic turkish

Android Rootsuz Uygulama Tamamen Nasıl Kaldırılır? Android Rootsuz Uygulama Tamamen Nasıl Kaldırılır?

Tarih: 2022-06-15 09:46 Kategori: mobil | Okundu: 107304

Mobil Teknoloji ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Android Telefonunuzdan tamamen silinmesini istediğiniz uygulamalarınız var ise yazının tamamını dikkatli şeklilde okuyun ve uygulayın.


Mesela her yeni Sony telefona sistem uygulaması olarak Facebook, Microsoft Word, Powerpoint, Excel, LinkedIn, Onedrive, Chrome, Gmail, Haritalar gibi normal şekilde kaldırılamayan sistem uygulamaları yüklenerek geliyor. Bunun dışında her ülkeye, operatöre özel uygulamalar da yükleniyor. Mesela çoğu telefonda kaldırılabilse de bazı telefonlarda kaldırılamayan Turkcell, Vodafone’dan alsanız onların birkaç uygulaması yükleniyor. Amerika’daki operatörlerden T-Mobile, Sprint, Verizon, Virgin sattıkları her telefona sistem uygulaması halinde kendi uygulamalarını yüklüyor.

rootsuz uygulama kaldırma www.ntka.org

Bu bloatware diye nitelendirdiğimiz gereksiz uygulamalar hem arka planda çalışıp şarj, ram, İnternet ve CPU tüketiyor hem de bazen veri de topluyor, depolama alanından bahsetmiyorum bile. Neden ekstra bir Chrome’a ihtiyacım olsun? Veya tüm ofis türlerini destekleyen OfficeSuite Pro sahibiyken ofis uygulamalarını neden tek tek tutayım? Bunun dışında asla mobilde kullanmayacağım LinkedIn ve Onedrive neden yüklü? Sadece Facebook ile giriş yap butonları için kullanacağım Facebook neden sürekli arkaplanda çalışsın? Bunun yerine Lite kullanıyorum.

Bu konuda Google kendi uygulamalarını zorla yüklettiği ve kaldırılamaz hale getirdiği için Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2018’de 5 milyar dolar, 2017’de 2,8 milyar dolar cezaya çarptırıldı. Bunun sonrasında zorunlu uygulama olan Google Play Filmler ve Google Play Müzik çoğu telefonda kaldırılabilir hale geldi.

Telefonlarımızın ve tabletlerimizin çoğu kilitlendiğinden, bu önceden yüklenmiş sistem uygulamalarının bazılarını kaldırmak veya hatta devre dışı bırakmak zor olabilir.

Genellikle akıllı telefonlar ve tabletlerin bu şekilde kurulduğunu görüyoruz çünkü üretici veya operatörler, sattıkları cihazların kontrolünü korumak istiyor. Bazen sattıkları akıllı telefonlara önceden yükledikleri her uygulama için ödeme alırlar. Ardından, bu uygulamaların telefonunuzda toplayabileceği tanı ve kullanım verilerinden daha fazla para kazanabilirler. Günün sonunda, bunu hem ek gelir hem de platform kontrolü için yapmış oluyorlar.

Aşağıda anlattığım rehberde, bu sistem uygulamalarını root erişimi olmadan manuel olarak nasıl kaldıracağınız konusunda size yol gösterecektir. Yaptığımız işlem devre dışı bırakmak yerine tamamen kaldırmaktır. İki adet ihtiyacınız şeyler olan bir komut isteminde birkaç basit ADB komutu gireceğimiz bir bilgisayar ve USB kablonuz. Sonrasında işlemler birkaç dakika sürecek.

Bilgisayarınızda yüklü değilse Universal USB Sürücüleri’ni yükleyin

SÜRÜCÜLERİ İNDİR

Minimal ADB & Fastboot indirin. Portable olanı indirirseniz yüklemenize gerek olmaz.

BURADAN İNDİR

  1. Minimal ADB ZIP’ini açın “Minimal ADB and Fastboot” dosyasını açın. CMD açılacak.
  2. Telefonunuzda Geliştirici Modunu Açın:  Ayarlar → Telefon Hakkında → Yapı Numarasına 7 kere basın.
  3. Aktif olunca geri gidip Geliştirici seçeneklerine girin.
  4. USB Hata Ayıklama’yı bulup açın.
  1. Telefonunuzu bilgisayara USB kablosu ile “dosya aktarımı” modunda bağlayın.
  2. Telefonunuzda çıkan USB Hata Ayıklama uyarısına izin verin.

Masaüstünde “Minimal ADB and Fastboot" açın ve açılan pencereye “adb shell” yazıp enterlayın. “telefonmodeli:/ $” şeklinde şeklinde çıkması gerekiyor. 

Artık istediğimiz uygulamaları kaldırabiliriz. Kaldırmak için uygulamanın paket ismimi bilmemiz lazım. Bilgisayarda Google Play’de ilgili uygulamayı aratarak paket adını öğrenebilirsiniz. Veya telefonda da paket adı gösteren uygulamalar var.

Paketlerin adını bulmak için ise yüklü uygulamaya basılı tut uygulama bilgisine bas açılan ekranda sağ üst tarafta ünlem işareti var ona tıkla orada paket adı yazıyor. APK adı karşısında paket ismi yazar.

Örneğin Word için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.word

"pm uninstall -k --user 0 <paket ismi>" şeklinde komutu girip enterladığınızda uygulama kalmış olacak.

Örnek: Chrome’u kaldırmak istiyorsanız: "pm uninstall -k --user 0 com.android.chrome"

Bu yöntemle devre dışı bırakılamayan uygulamaları da kaldırabilirsiniz. Devre dışı bırakmak için Samsung için aşağıdaki SABS uygulamasını kullanabilirsiniz.

Ayrıca Samsung cihazlarda VPN veya root olmadan reklam engelleyip, uygulamaları ve izinlerini devre dışı bırakabileceğiniz notSABS (Simple Adblock For Samsung) uygulamasını da öneriyorum. Yükleme işlemleri biraz karışık. Knox edu kodu almanız, SABS uygulamasının paket ismini değiştirip yüklemeniz lazım.

Not: Kaldırdığınız bir sistem uygulamasını tekrar yüklerseniz, sistem uygulaması olacaktır, kaldırmak için aynı işlemi uygulamanız gerekli.

Bu yöntem, Sony Xperia ,S9+, Note9, S8, S7, OnePlus 6/5, Google Pixel, LG G6/Q6, Xiaomi Redmi Note 6/5/4X, Huawei P20 Lite/PRO, Asus Zenfone Max Pro M1 için test edilip Android 9/8/7/6/5.x.x/4.x.x sürümlerinde çalıştığı doğrulanmıştır.

Soru ve görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

Silmeniz gereken uygulamaların listesine ulaşmanız için bu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

https://ntka.org/xiaomi-telefonlarda-onceden-yuklu-uygulamalari-kaldirin/6842Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

2024-2025 sezonu fikstürü belli oldu
2024-2025 sezonu fi...
Vikings: Valhalla dizisinin 3. sezonundan ilk fragman yayınlandı!
Vikings: Valhalla d...
VENOM: THE LAST DANCE – Official Trailer (HD)
VENOM: THE LAST DAN...
Maliye ihbar için artık WhatsApp, X ve Instagram'ıda kullanacak
Maliye ihbar için a...
MTV borcunu ödemeyenler dikkat!
MTV borcunu ödemeye...
Kripto Paralara İki Adet Vergi Geliyor!
Kripto Paralara İki...
Diyanet, lüks aracın ardından 'özel yemek' listesiyle gündem oldu
Diyanet, lüks aracı...
Instagram'da ortak paylaşım nasıl yapılır?
Instagram'da ortak ...
Benedict Cumberbatch'ın yeni dizisi Eric'in afişi paylaşıldı!
Benedict Cumberbatc...
Süper Mario'nun yeni animasyon filmi 2026'da vizyona girecek!
Süper Mario'nun yen...