franch english german arabic turkish

Aşure günü ne zaman? 2019 Muharrem Ayı başlangıcı Aşure günü ne zaman? 2019 Muharrem Ayı başlangıcı

Tarih: 2019-08-20 17:58 Kategori: internet | Okundu: 1589

İnternet Haberleri ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Aşure günü yani Muharrem Ayı’nın onuncu günü hemen her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki, İslam inancında 4 haram aydan biri ve hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem Ayı ne zaman başlayacak? İşte, 2019 Muharrem Ayı başlangıcı ve Aşure günü tarihi.


Kurban Bayramı’nın yer aldığı Zilhicce Ayı’nın sonuna yaklaşılmasıyla birlikte gözler Muharrem Ayı’na çevrildi. Özellikle Aşure Günü Muharrem Ayı içerisinde büyük ilgiyle karşılanıyor. En çok merak edilenler arsında ise “Muharrem Ayı ve Aşure Günü ne zaman?” sorusunun cevabını araştırıyor. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi’nde yer alan tarihler…

Muharrem ayı Hicri takvimin ilk ayı. Aynı zamanda da dört haram aydan biri… Hicri takvim ve Miladi takvim arasındaki zaman farkı nedeniyle her ayın başlangıcı bir sonraki yıl 10 11 gün geriden başlıyor. Dolayısıyla Hicri ayların başlangıcı her yıl farklı bir güne denk geliyor. Bu yıl ise Muharrem Ayı 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü başlayacak. Muharrem ayının 10. günü idrak edilen Aşure Günü ise 9 Eylül 2019 Pazartesi gününe denk gelecek.

Yılın geriye kalan son dini günü ise 8 Kasım 2019 Cuma gününe denk gelecek. Mevlid Kandili’nin idrak edileceği 8 Kasım’da çeşitli ibadetler yapılacak.

AŞURE GÜNÜ ÖNEMİ NEDİR?

Allahü teâlâ, birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü oldu.

Ancak yine Hicri 61 yılının Aşure Gününde (10 Ekim 680) Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin, 72 yakını ile birlikte Irak Kerbela'da şehit edildi. Bu olay her yıl İslam Dünyasında hüzünle anılmaktadır.

 

MUHARREM AYININ VE AŞURE GÜNÜN ÖNEMİ VE FAZİLETİ
Muharrem ayı hem İslam gelmeden önce hem de İslam geldikten sonra hep önemli olan aylardan biridir. Muharrem ” olarak meşhur olan, yani “Allah’ın ayı olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Aşure Türkiye’nin mutfak geleneğinin yanı sıra çevredeki ülkelerin çoğunda, Hristiyan ve Yahudi kültürlerin bir parçası olarak da çeşitli isimler altında hazırlanmaktadır. Bu sebeple Aşure günü bütün dinlerde ve en son din İslam Dininde önemli bir yere sahiptir.

Muharrem ayı ve Aşûre Günün haricindeki önemine gelince; İçinde bulunduğumuz bu ayda -Muharrem’de- oruç tutmak Peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiştir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s) de bir hadislerinde, “Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en hayırlısı, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur.” buyurmuş, ayrıca bu ayın Aşure günü olarak bilinen 10. gününü, bir öncesi veya sonrası ile birlikte oruçlu geçirmeyi de tavsiye etmiştir. Bu oruç, büyük günahlardan kaçınmak şartıyla bir yıl boyunca işlenen küçük günahlara keffâret olur.

“Aşûre günün orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım” (Tirmizi,Savm,48; III, 126) Orucun sevap ve mükafatının takdiri kadiri mutlak olan Allaha ait olduğunu biz hadislerden öğreniyoruz.

Peygamber Efendimiz’in tavsiyesine göre Aşûre Günü’nde oruçlu olmak elbette ki faziletlidir. Fakat izah etmeye çalıştığımız gibi, bu günde meydana gelen olaylar da vardır.
Hz. Âdem (a.s.)’ın tövbesinin kabulü, Hz. Nuh (a.s.)’ın tufandan, Hz. İbrahim (a.s.)’ın ateşten, Hz. Musa (a.s.) ve ona inananların Firavun’un zulmünden kurtulmaları ve daha birçok önemli olaylarla ilgili olarak muharrem ayında cereyan ettiğine dair kaynaklarda bilgiler yer almaktadır. Bütün bu önemli olayların yanında Müslümanların yüreklerinde derin bir yara açan, Sevgili Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin ve beraberinde Peygamberimizin soyundan gelen 70 sahabenin Kerbela’da hunharca şehit edilmesi olayı da muharrem ayında meydana gelmiştir.

Peygamber torunu Hz. Hüseyin ve ehli beytten olan 70 kişinin şehit edildiği Kerbela katliamını unutmak, yaşanmamış saymak mümkün değildir. Ancak Müslümanlara düşen görev; kinlenip hırslanmak değil, dersler almaktır. Kerbela katliamını unutmadan başta en büyük düşman olan nefisle mücadele, sonra da birliği ve dirliği bozan ne varsa, onlarla mücadele etmektir.

Muharrem ayında özellikle de bu ayın 10. günü olan aşura gününde İslam tarihinde dönüm noktası sayılabilecek çok önemli olaylar olmuştur.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Avatar 2 filminden sevenlerini mutlu eden haber geldi
Avatar 2 filminden ...
7 film birden vizyona girdi (25 Kasım 2022)
7 film birden vizyo...
Gülse Birsel’in yeni filmi Yılbaşı Gecesi’nin teaserı geldi!
Gülse Birsel’in yen...
Twitter, ücretli mavi tiki erteledi
Twitter, ücretli ma...
Instagram'a gönderi planlama özelliği geliyor!
Instagram'a gönderi...
Tarihin en ünlü 10 seri katili!
Tarihin en ünlü 10 ...
Battlefield 2042 açık beta tarihi açıklandı!
Battlefield 2042 aç...
WhatsApp'ta çevrimdışı görünmek mümkün hale geldi
WhatsApp'ta çevrimd...
Resident Evil 4 Remake'inden Oynanış Videosu Geldi
Resident Evil 4 Rem...
Apple Watch, çeşitli nedenlerle insanların hayatına dokunmaya devam ediyor.
Apple Watch, çeşitl...