franch english german arabic turkish

Avrupa Birliği, Twitter'ın dezenformasyonla mücadelesini yetersiz buldu! Avrupa Birliği, Twitter'ın dezenformasyonla mücadelesini yetersiz buldu!

Tarih: 2023-02-15 10:13 Kategori: sosyalmedya | Okundu: 114881

Sosyal Medya ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Avrupa Birliği (AB), sosyal medya platformu Twitter'ın dezenformasyona karşı aldığı tedbirleri açıklayan raporunu yeterli bulmadı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, "Twitter'ın sunduğu raporun diğerlerinin gerisinde kaldığını görmek beni hayal kırıklığına uğrattı. Twitter'ın kurallardan kaynaklanan yükümlülüklerine daha ciddi bir bağlılık göstermesini bekliyorum." ifadelerini kullandı.


AB Komisyonu, Birliğin dezenformasyona karşı hazırladığı kuralları içeren uygulama kodu çerçevesinde, Google, Twitter, Facebook, Microsoft ve TikTok gibi teknoloji şirketlerinin platformlarındaki yalan haber ve dezenformasyonla nasıl mücadele edildiğine ilişkin ilk raporlarını sunduğunu açıkladı.

twitter

Açıklamada, söz konusu raporlarda, platformların dezenformasyon aktörlerinin reklam gelirinin ne kadarının engellendiği, kabul edilen veya reddedilen siyasi reklamların sayısı ve değeri, sahte hesapların oluşturulması ve kullanılması gibi belirlenen manipülatif davranış örnekleri ile bilgilerin doğruluk kontrolünün etkisi hakkında verilerin yer aldığı bildirildi.

"TAAHHÜTLER KONUSUNDA EKSİKLİKLER"

Uygulama kodunu kabul eden bütün platformların buna ilişkin raporlarını zamanında sundukları belirtilen açıklamada, Twitter'ın raporunda yeterli verinin yer almadığı ve bilgilerin doğruluğunu teyit etmeyi güçlendirecek taahhütler konusunda eksiklikler olduğu kaydedildi.

Açıklamada, bir sonraki raporlama sürecinin 6 ay sonrasında yapılacağı bildirildi.

TWITTER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, "Twitter'ın sunduğu raporun diğerlerinin gerisinde kaldığını görmek beni hayal kırıklığına uğrattı. Twitter'ın kurallardan kaynaklanan yükümlülüklerine daha ciddi bir bağlılık göstermesini bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Platformların dezenformasyona karşı mücadele kurallarına ilişkin ilk uygulama raporlarının yayımlanmasının önemine işaret eden Jourova, araştırmacıların verilere erişimini sağlama konusunda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

Jourova, bilgi kalitesi konusunda yalnızca çevrim içi platformlara güvenilemeyeceğine ve bilgilerin bağımsız olarak doğrulanabilmesi gerektiğine işaret ederek, "Daha fazla şeffaflığa sahip olmalıyız." dedi.

SÜREÇ HAKKINDA

AB'nin, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte artan dezenformasyona karşı hazırladığı yeni uygulama kodu, geçen yıl haziran ayında 30'un üzerinde platform tarafından imzalanmıştı.

Meta, Google, Twitter, TikTok ve Microsoft gibi büyük platformlar tarafından imzalanan yeni kod, çevrim içi dezenformasyona karşı daha geniş taahhütler ve önlemler içeriyordu.

Dijital platformlar, dezenformasyona karşı daha fazla mücadele etmeyi taahhüt etmişti.

Güçlendirilmiş uygulama kodu 40'tan fazla taahhüt ve 100'ün üzerinde özel önlem içeriyor. Dezenformasyon yayanların reklam gelirlerinden faydalanamaması, sahte hesaplar, botlar veya yapay montaj video ile manipülasyonun önlenmesi, dezenformasyonu tanımlamak ve işaretlemek için daha iyi araçlar sağlanması, doğruluk kontrolünün artırılması, siyasi reklamların şeffaflaştırılması, reklam sponsorlarının açıkça belirtilmesi, platformların taahhütleri uygulamalarının raporlanması, koda uyumu değerlendirecek merkez kurulması önlemler arasında yer alıyordu.

Dijital platformların 6 ay içinde söz konusu taahhütleri yerine getireceği, konuyla ilgili 2023 yılı başında da bir ilerleme raporu hazırlanacağı belirtilmişti. 


Kaynak: AA


Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

OpenAl'ın yeni "metinden videoya" yapay zeka modeli 'Sora' büyük yankı uyandırdı
OpenAl'ın yeni "met...
Kira Bildirim Formu Nasıl Doldurulur?
Kira Bildirim Formu...
Yoğurt 500 gramdan büyük ambalajda satılamayacak!
Yoğurt 500 gramdan ...
Suudi Arabistan’da 70 yıllık aradan sonra içki satışı başlıyor!
Suudi Arabistan’da ...
Meclis 16 yaş altındaki çocukların sosyal medya kullanmasını yasakladı.
Meclis 16 yaş altın...
Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız Türkiye'ye dönme kararı aldı!
Astrofizikçi Dr. Um...
Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri listesi açıklandı...
Dünyanın en güçlü h...
Netflix Türkiye fiyatlarına zam geldi! İşte yeni abonelik ücretleri
Netflix Türkiye fiy...
Epstein'in 'Seks Adası' skandalı, dünyayı sarsıyor!
Epstein'in 'Seks Ad...
34 Yıl Sonra, 13 Yaşındaki Bir Genç İlk Defa Tetris'i Bitirdi!
34 Yıl Sonra, 13 Ya...