Bilim İnsanları, Kendi Kendini Çoğaltabilen Bir Materyal Üretti Bilim İnsanları, Kendi Kendini Çoğaltabilen Bir Materyal Üretti

Gönderen: Kaan   Tarih: 2019-04-19 14:42 Kategori: bilim | Okundu: 462

Bilim Haberleri ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

İnsanlar ve diğer canlılar gibi evrimleşebilen makinelerin yolunu açacak bir keşif yapıldı. Üretilen yeni materyalin kendi metabolizması var ve kendini çoğaltabiliyor.


Cornell Üniversitesi’nden mühendisler, yaşamın temel özelliklerinden üçünü sergileyebilen bir materyal geliştirdi. Bu yeni materyal metabolizmaya, kendini birleştirebilme yeteneğine ve organizasyon becerisine sahip. Araştırmacılar bu başarıyı, canlı özellikleri taşıyan makineler geliştirme amacıyla yaptıkları deneylerde elde etti. Deneylerde DNA ve biyomateryaller kullanıldı.

DASH (DNA-tabanlı Hiyerarşik Birleştirme ve Sentez) adı verilen bu materyallerin üretimi için önce DNA oluşturuldu. Bu DNA’lar, biyomateryalleri kullanıp kimyasal reaksiyonları yöneterek malzemenin ‘yaşamına’ devam etmesini sağlıyor.

Araştırmacılar amaçlarının yaşam yaratmak olmadığını, canlılık özelliklerine sahip makineler üretmek olduğunu söylüyor. Biyolojik ve çevresel mühendislik profesörü Dan Luo, canlı bir şey üretmediklerini, ürettikleri materyallerin daha önce görülmemiş seviyede canlıya benzediğini söylüyor.

DNA’lara işlenen veriler sayesinde materyal, kendi metabolizmasına sahip ve kendi kendini yenileyip kendi kendine büyüyebiliyor. Materyal, yeni yapılar oluştururken eskiyen ve artık iş görmeyen kısımlarını da ortadan kaldırıyor. DNA zinciri ise özel bir sıvı yapısı içerisinde bulunuyor.

Tasarım hala ilkel olsa da daha organik ve daha canlı benzeri makinelerin yapılmasının önünü açacak. Araştırmacılar, malzemenin ışığı algılamasını ve kendi kendine yemek bulabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Aşağıdaki videoda, araştırmanın başındaki isimlerden Shogo Hamada, materyalin üretim sürecini ve başarılarını açıklıyor.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına destek yağıyor
'Biz Bize Yeteriz T...
Ülkelerdeki ölü ve vaka sayısı hızla artıyor
Ülkelerdeki ölü ve ...
Hastalık yayma oyunu Plague Inc. bu kez hastalıktan kurtaracak!
Hastalık yayma oyun...
Sony PS3 Mesajlaşma Özelliğini Ne Zaman Kaldıracak?
Sony PS3 Mesajlaşma...
Koronavirüse karşı eldiven takmak yanlış!
Koronavirüse karşı ...
Zonguldak Valisi İlk kaybımızı verdik, 22 pozitif vaka var
Zonguldak Valisi İl...