franch english german arabic turkish

AI2sql: Metin Komutlarıyla SQL Oluşturmanızı Sağlıyor AI2sql: Metin Komutlarıyla SQL Oluşturmanızı Sağlıyor

Tarih: 2021-12-24 16:39 Kategori: yazilim | Okundu: 22760

Yazılım Haberleri ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

OpenAI Codex tabanlı AI2sql, sadece metin komutları kullanarak SQL (Structered Query Language) sorguları oluşturmanızı sağlıyor. Mustafa Ergişi tarafından geliştirilen AI2sql'i kullanmak için yazılım ya da veri mühendisi olmanız gerekmiyor.


Basit bir arayüz sunan araç, mühendislik kolu dışında faaliyet gösteren kullanıcıların da SQL sorguları oluşturmasını amaçlıyor. 

AI2sql'i kullanmak için başlangıçta ücretsiz deneme sürümünden faydalanabilirsiniz. Size sunulan ekrana metin yazmadan önce yukarıdaki açılır pencere üzerinden MySQL, MsSQL, NoSQL, PostgreSQL veritabanı motorları arasında seçim yapabilirsiniz. 

Bu aşamanın ardından çekmek istediğiniz verileri metin halinde ilgili alana yazarak sorgunuzu başlatabilirsiniz. Bu arada sorgu sonuçlarına tablolar ekleyebileceğinizi belirtelim. Bunun için tablo ekle butonuna bastıktan sonra tablo ve sütun isimlerini eklemeniz gerekiyor. Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra sorgunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

 

 

Bu noktada eğer tablo kullanmadan sorgu oluşturmak istiyorsanız, istemcilerden faydalanmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Sorgunuzu gerçekleştirdikten sonra kaydedebilir ya da kopyalabilirsiniz. Eğer başlangıçta aracı nasıl kullanacağınızdan emin olamıyorsanız, sitede yer alan örnekler sayfasından faydalanabilirsiniz. 

Platformda 10'a kadar sorguyu ücretsiz gerçekleştirebiliyorsunuz. Abonelik fiyatları ise sorgu miktarına göre 9 dolar ile 49 dolar arasında değişiyor. 

Mustafa Ergişi, ürün fikrini bilgi teknolojileri alanındaki 13 yıllık deneyimine dayanarak geliştirdiğini belirtiyor. SQL öğrenmenin zaman aldığını vurgulayan Ergişi, bu araç ile her iş kolundan kullanıcının verimli bir şekilde sorfuları gerçekleştirebileceğini ifade ediyor. 

Product Hunt ekibinden Aditya Vardhan Singh Choudhary tarafından Product Hunt'a eklenen AI2sql, lansman günü olumlu geri bildirimler alarak platformda günün 5. ürünü olmayı başardı. Ürünün aynı zamanda geçtiğimiz aylarda gerçekleşen ilk Product Hunt Istanbul etkinliğinde katılımcılara tanıtıldığını da belirtelim. 


Kaynak: https://webrazzi.com/2021/12/21/ai2sql-metin-komutlariyla-sql-sorgulari-olusturmanizi-sagliyor


Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Avatar 2 filminden sevenlerini mutlu eden haber geldi
Avatar 2 filminden ...
7 film birden vizyona girdi (25 Kasım 2022)
7 film birden vizyo...
Gülse Birsel’in yeni filmi Yılbaşı Gecesi’nin teaserı geldi!
Gülse Birsel’in yen...
Twitter, ücretli mavi tiki erteledi
Twitter, ücretli ma...
Instagram'a gönderi planlama özelliği geliyor!
Instagram'a gönderi...
Tarihin en ünlü 10 seri katili!
Tarihin en ünlü 10 ...
Battlefield 2042 açık beta tarihi açıklandı!
Battlefield 2042 aç...
WhatsApp'ta çevrimdışı görünmek mümkün hale geldi
WhatsApp'ta çevrimd...
Resident Evil 4 Remake'inden Oynanış Videosu Geldi
Resident Evil 4 Rem...
Apple Watch, çeşitli nedenlerle insanların hayatına dokunmaya devam ediyor.
Apple Watch, çeşitl...