Bootstrap Nedir? Bootstrap Nedir?

Gönderen: Kaan   Tarih: 2018-08-09 09:08 Kategori: Php-Html5-Css-jQuery-Mysql | Okundu: 1213

Günümüzde mobil cihazlar son derece yaygınlaşmış durumda. Buna bağlı olarak web sitelerinin mobil ziyaretçi sayısının fazlalığı bizi farklı tasarımlara yönelmeye mecbur bırakıyor.

Bilgisayar ekranlarına göre tasarlanmış, duyarlı-esnek (responsive) olmayan web sayfaları tablet ya da telefon gibi ciharlarda kullanışsız olacaktır.

Mobil uyumlu web sayfaları geliştirmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin arasında BootStrap kadar kolay uygulanabileni herhalde yoktur.

Bootstrap için hazır Html, Css ve JavaScript kütüphaneleri içeren bir FrameWork diyebiliriz. Tamamen bedavadır ve kolayca sayfalarımıza uygulayabiliriz.

Bootstrap kullanımındaki temel mantığı şu şekilde özetleyebiliriz: Elimizde hazır Css class’ları içeren bir Css dosyası ve hazır JavaScript metotları içeren bir JavaScript dosyası var. Bize kalan bu stil şablonlarını ve metotları kullanmaktan başka bir şey değil.

En büyük avantajı ise web sayfalarının görüntülenmekte olduğu cihazın ekranına otomatik uyum sağlayabilmesidir.

Twitter için çalışan Mark Otto ve Jacob Thornton adlı programcılar tarafından geliştirilip 2011 yılında açık kaynaklı olarak kullanıma sunulmuştur.

2017 yılında bir takım güncellemeler yapılan Bootstrap'ın 4 versyonu da kullanıma sunuldu.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA