franch english german arabic turkish

CageFS Nedir? CageFS Ne işe yarar? CageFS Nedir? CageFS Ne işe yarar?

Tarih: 2020-11-10 16:24 Kategori: bilgideposu | Okundu: 1108

CageFS Nedir? CageFS Ne işe yarar?

CageFS Cloudlinux un bir çok güvenlik açıklarının altında yatan sebep çözüm getirmek için geliştirdiği sanal dosya sistemidir. Sunucuda bulunan her kullanıcının (yani web sitenin) kendi "kafesi" içerisinde yayın yapmasını sağlayarak, herhangi bir siteden kaynaklanbilecek güvenlik açığı ile sunucudaki tüm hesaplara erişim yapılmasını engellemeyi amaçlar. Cagefs ayni zamanda eski adi olan SecureLVE olarak da bilinir. Diğer "jail" uygulamalariıdan en önemli farkı; tamamen webhosting alanına yönelik üretilen kullanımı en basit sistem olmasıdır..


CageFS Kurulumu

CloudLinux altında CageFS ile  yapılandırılmış bir sistemde her kullanıcı kendisine özel araçlara sahip olur ve her şey diğer kullanıcılardab tamamen yalıtılmış olarak çalışır. Hiç bir kullanıcı kendi sanal dosya sistemi dışındaki dosyaları veya kullanıcı hesap / şifrelerini göremez, erişemez veya değiştiremez. Ayni şekilde sunucudaki config dosyalarını okuyamaz. İşin en güzel yani ise, kullanıcılarınızın hiç biri kısıtlandığını hissetmez ve mevcut website / scriptlerinde herhangi bir değişiklik yapılmasına gereksinim duymaz.

CageFS’nin başlıca faydalarını sıralamak gerekirse;

– Her biri bağımsız kafeslenmiş kullanıcılar;
– Kullanıcılar kendi limit ve kaynaklarında özgürdür;
– Kullanıcılar sunucu üzerinde ki diğer hiçbir hesabı, kullanıcı adını vb. göremez;
– Kullanıcı Apache config dosyaları gibi sunucu yapılandırma dosyalarını göremez ve erişemez;
– Diğer kullanıcılara ait process’leri göremez, dinleyemez.

Tüm bunları üst üste koyduğumuzda güvenli bir alan oluşturmuş oluyoruz, bu sistemi birde CloudLinux üzerinde kullanıyoruz, burada her kullanıcı için CPU/Memory ve I/O kaynakları ayrılmış durumda, böylelikle kaynakları sömüren kullanıcılara izin vermiyoruz.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.