franch english german arabic turkish

Dünya Sağlık Örgütü'nden çağrı: Alarmda olun Dünya Sağlık Örgütü'nden çağrı: Alarmda olun

Tarih: 2020-01-30 13:38 Kategori: coronavirus | Okundu: 1541

Corona Virüs Haberleri ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs salgını nedeniyle ölü sayısı 170'e yükseldi. Corona virüsü son olarak Tibet'e de sıçradı. Böylece 1,4 milyar insanın yaşadığı ülkenin bütün bölgelerine virüs bulaştı. Çin Maliye Bakanlığı, salgınla mücadele için 3,94 milyar dolar daha bütçe ayrıldığını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü virüsün görülmediği ülkelerin alarmda olması gerektiğini açıkladı. "Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durum" ilanı konusunu yeniden görüşmek için toplanma kararı aldı. Google, Çin'deki tüm ofislerini geçici olarak kapatacağını duyurdu. Çok sayıda havayolu firması Çin'e olan uçuşlarını askıya aldı. Diğer taraftan, Çin Futbol Federasyonu, Süper Lig'in başlama tarihini erteledi.


Çin'in Wuhan kentinde ilk kez aralık ayı ortalarında ortaya çıkan virüs nedeniyle can kayıpları her geçen gün artıyor.

Hubei eyaletine bağlı 17 kentte yaşayan yaklaşık 50 milyon kişi tecrit altında. Yeni tip corona virüs Çin dışında da yayılmaya devam ediyor.

corona virüsü nedir

HİNDİSTAN'DA İLK VAKA

Hindistan'da, Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip coronavirüs (2019-nVoC) vakasına rastlandı. 

Hindistan Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülkenin güneyindeki Kerala eyaletinde Wuhan Üniversitesi'nde okuyan bir öğrencide yeni tip corona virüs tespit edildi.

Üniversite öğrencisi, hastanede müşahede altına alındı.

Finlandiya ve Tibet Özerk Bölgesi'nde ilk corona virüs vakaları görüldü.

Corona virüsün Tibet'e sıçramasıyla salgın ülkenin her yerine yayılmış oldu. 

Çin'de nüfusu halihazırda 1 milyar 427 milyon yaşıyor.

VİRÜS ÇİN'DEN BİRÇOK ÜLKEYE SIÇRADI

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ,Makao ve Tibet özel idari bölgeleri ile Tayvan'da görülürken, bölge ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal de ülkelerinde virüsü taşıyan kişilerin olduğunu doğrulamıştı.

Yeni tip corona virüs, çoğunlukla Çin'den bu ülkelere giden kişiler yoluyla Hindistan, Finlandiya, Fransa, Kanada, ABD, Avustralya, BAE ve Almanya'ya da sıçradı.

Fransa'da ise daha önce corona virüs teşhisi konulan Çinli turistin kızında da virüsün tespit edilmesiyle vaka sayısı 5'e yükseldi. Güney Kore'de de ülkede görülen vaka sayısı 6'ya çıktı.

RUSYA ÇİN'LE SINIRINI KAPATIYOR

Rusya, Çin’le sınırını kapatma ve Çin vatandaşlarına vize sınırlaması getirme kararı aldı. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, başkent Moskova’da gerçekleştirilen kabine toplantısında, yeni tip corona virüs sebebiyle alınacak önlemleri değerlendirdi.  Rusya Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, salgın nedeniyle Çin vatandaşlarına yönelik elektronik vize uygulamasının geçici bir süreliğine durdurulduğunu kaydetti.

MALEZYA WUHAN'DAN GELEN 14 KİŞİNİN GİRİŞİNE İZİN VERMEDİ

Malezya hükümeti, yeni tip corona virüsün yayıldığı Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde yaşayan 14 Çinlinin Malezya'ya girişini kabul etmedi.

İçişleri Bakanı Muhyiddin ayrıca bundan önce Malezya'ya gelen Çinli turistlere uygulanan vize uzatma kolaylığının, tedbir amaçlı geçici olarak durdurulduğunu ifade etti.

Öte yandan Malezya'nın Johor eyaletinde 47 yaşındaki Çinli turiste corona virüs teşhisi konuldu. Hastanın, bundan önce koronavirüs tespit edilen Çinlilerle beraber Malezya'ya geldiği açıklandı. Son teşhisin ardından Malezya genelinde vaka sayısı 8'e yükseldi.

Yeni Zelanda ve Singapur hükümetleri, yeni tip  salgını üzerine virüsün ortaya çıktığı Çin'in Wuhan kentindeki vatandaşlarını tahliye etmeye başladı.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, yeni tip corona virüs sebebiyle Yeni Zelanda Hava Yollarına (Air New Zealand) ait 300 yolcu kapasiteli uçakla charter seferi yapılarak, Yeni Zelandalıların Wuhan'dan ülkeye getireceğini belirtti. Her iki ülkeden yetkililerin uçuş detayları üzerinde çalıştığını aktaran Peters, uçuşun hala Çin'in onayına tabi olduğunu ifade etti. Peters, uçakta boş kalan yerlerin Pasifik Adası ya da Avustralya vatandaşlarına teklif edileceğini kaydetti.

ÇİN'DEN TAHLİYE EDİLEN 3 JAPON VATANDAŞINDA VİRÜSE RASTLANDI 

Kyodo ajansının haberine göre Japonya Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, yeni tip corona virüs salgınının patlak verdiği Wuhan kentinden dün ilk charter uçağıyla tahliye edilen 206 Japonya vatandaşından 3'ünde virüse rastlandığı belirtildi. Böylece ülkede virüsün görüldüğü kişi sayısı 11 oldu. İkinci charter uçağıyla Wuhan'dan Japonya'ya dönen 210 Japon'dan ateş ve öksürük şikayeti bulunan 13'ünün enfeksiyon hastalıkları tedavisinde uzmanlaşmış bir hastaneye götürüleceği bildirildi.

Japonya Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü, virüsün tespit edildiği söz konusu 3 kişiden 2'sinde bulgulara rastlanmadığını ve böyle bir duruma Çin dışında ilk kez rastlandığını açıkladı.

ÖNLEMLER ARTIYOR

Çin'de Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bir aydan kısa sürede salgına dönüşerek ülkeyi etkisi altına alan yeni tip corona virüs ( nedeniyle ülkede önlemler artırılıyor.

Çin Maliye Bakanlığı da yaptığı açıklamada, dün akşamdan itibaren yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele için 27,3 milyar yüen (3,94 milyar dolar) ek bütçe ayrıldığını bildirdi. Bakanlık geçen hafta, salgına karşı 8,74 milyar dolar tahsis edildiğini duyurmuştu.

PEKİN'DEKİ SARS HASTANESİ YENİDEN DEVREYE ALINIYOR

Pekin Belediyesi Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, kentte 2003'te şiddetli akut solunum yolu (SARS) salgınına karşı hizmet veren Şiaotangşan Hastanesinin yeniden faaliyete geçirileceği bildirildi. SARS salgınından sonra kapatılan hastanenin yenilenmesi için çalışmaların başladığı aktarılarak, hastanenin 1000 yataklı olacağı ve 25 bin metrekarelik alanı kapladığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü ise alınacak önlemler için uzman bir ekibi Çin'e gönderecek.

Örgütün Cenevre'deki merkezinde yapılan basın toplantısında, virüsün yayılmasının önlenebileceği açıklandı. Bütün ülkelerin alarm durumunda olması gerektiğinin altı çizildi.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca, "Uluslararası Kamu Sağliği Acil Durumu" ilanı kararını yeniden görüşmek için toplanma kararı aldı.

Uluslararası şirketler de Çin'deki faaliyetlerini gözden geçiriyor. Teknoloji devi Google, ülkedeki tüm ofislerini geçici olarak kapatacağını duyurdu.

Google ayrıca Hong Kong ve Tayvan'da bulunan ofislerini de kapatma kararı aldı. İsveç kökenli uluslararası bir mobilya firmasi ise Çin'deki mağazalarının yarısını kapattı.

Kahve zinciri Starbucks ise corona virüs salgını nedeniyle Çin'de 2 binden fazla şubesini bir süreliğine kapatma ve açık olan şubelerde açılış-kapanış saatlerini yeniden düzenleme kararı aldı.

Salgın nedeniyle uçuşlarını askıya alan havayolu firmalarının sayısı da artıyor.

Air Canada, Pekin ve Şangay'a olan tüm uçuşlarını 29 Şubat'a kadar durdurduğunu açıkladı.

Air France salgının etkili olduğu Wuhan kentine olan uçuşları askıya aldı.

Alman havayolu şirketi Lufthansa ise Çin'e düzenlediği tüm uçuşları iptal etti.

ASILSIZ BİLGİYE GÖZALTI

Şanghay'da, sosyal paylaşım uygulaması WeChat üzerinden 23 Ocak'ta yeni tip corona virüs salgınıyla ilgili söylentiler yaydığı için bir kişi gözaltına alındı. Şü soyadlı 42 yaşındaki kişinin, WeChat'te kentte 40 kişi öldüğüne dair paylaşımlar yaptığı ve "asılsız bilgiler" yaydığı için gözaltına alındığı kaydedildi.

Pek çok ülke Wuhan'da bulunan vatandaşlarının tahliyesi için harekete geçti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yeni tip coronavirüs (2019-nCoV) salgını sonrasında Çin'de bulunan personel ve sivil vatandaşlarını ülkeden tahliye ettiklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD vatandaşlarına Çin ve özellikle Vuhan bölgesine gitmemesi uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği, ülkede bulunan yaklaşık 600 AB vatandaşının tahliye edilmek istediğini açıkladı.

İtalya ve Kanada ise vatandaşlarının tahliyesi için Çinli yetkililerle çalışmalarını sürdürüyor.

ÇİN SÜPER LİGİ'NİN BAŞLAMA TARİHİ ERTELENDİ

Çin Futbol Federasyonu, ülke genelinde etkili olan yeni tip corona virüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle Süper Lig'in başlama tarihini erteledi.

Federasyondan yapılan açıklamada, futbolun bütün unsurlarının virüs vakalarından etkilenmemesi için bütün seviyelerdeki liglerin başlama tarihinin ertelendiği kaydedildi. 

Yaya Toure, Marouane Fellaini, Oscar, Marko Arnautovic, Salomon Rondon gibi çok sayıda yıldız futbolcunun kariyerini sürdürdüğü Çin Süper Ligi'nin bu yılki takvimi 22 Şubat-31 Ekim tarihleri olarak planlanmıştı. 

Çin'deki corona virüs vakalarından futbol dışındaki spor branşları da etkilendi. 15-16 Şubat'taki Erkekler Alp Disiplini Dünya Kupası ile 13-15 Mart'taki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası iptal edilirken, Formula 1 yönetimi de 17-19 Nisan'daki grand prix öncesinde gelişmeleri takip ettiklerini duyurdu. Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Avatar 2 filminden sevenlerini mutlu eden haber geldi
Avatar 2 filminden ...
7 film birden vizyona girdi (25 Kasım 2022)
7 film birden vizyo...
Gülse Birsel’in yeni filmi Yılbaşı Gecesi’nin teaserı geldi!
Gülse Birsel’in yen...
Twitter, ücretli mavi tiki erteledi
Twitter, ücretli ma...
Instagram'a gönderi planlama özelliği geliyor!
Instagram'a gönderi...
Tarihin en ünlü 10 seri katili!
Tarihin en ünlü 10 ...
Battlefield 2042 açık beta tarihi açıklandı!
Battlefield 2042 aç...
WhatsApp'ta çevrimdışı görünmek mümkün hale geldi
WhatsApp'ta çevrimd...
Resident Evil 4 Remake'inden Oynanış Videosu Geldi
Resident Evil 4 Rem...
Apple Watch, çeşitli nedenlerle insanların hayatına dokunmaya devam ediyor.
Apple Watch, çeşitl...