franch english german arabic turkish

EFT Devri Kapandı FAST Devri Başlıyor..! EFT Devri Kapandı FAST Devri Başlıyor..!

Tarih: 2021-01-08 16:02 Kategori: ekonomi | Okundu: 1568

Ekonomi ve Finans ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, bugün itibarıyla kullanıma açıldı.


Birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın "FAST" isimli yeni sisteminden bahsetmiştik. "Fonların Anlık ve Sürekli Transferi" olarak isimlendirilen bu sistem, EFT işlemlerindeki mesai saati uygulamasını ortadan kaldırıyor, bu işlemin 7 gün 24 saat boyunca yapılabilmesini sağlıyordu. Üstelik Kolay Adresleme Sistemi sayesinde de IBAN devrini kapatan sistem, T.C. Kimlik numarası, e-posta adresi ya da telefon numarası ile aktarım yapılabilmesini sağlıyordu. Bu sistem artık resmen kullanılabilir durumda.

FAST sistemi, aralık ayı itibarıyla bazı banka ve kullanıcılarla test ediliyordu. Yapılan testlerde her şeyin yolunda gitmesiyle birlikte FAST, artık resmen hayatımıza girmiş oldu. Böylelikle vatandaşlar, artık istedikleri an EFT yapabilecekler. Ayrıca tanımlayacakları bilgilerle de IBAN meselesi ortadan kalkmış, vatandaşın hayatı kolaylaşmış olacak.

EFT Devri Tamamen Bitiyor, FAST Devri Başlıyor

FAST sistemi şimdilik, sadece 50 TL'lik EFT'ye imkan sağlıyor

Yapılan açıklamalara göre vatandaşları, FAST sistemini şu an için sadece 50 TL'ye kadar olan para transferlerinde kullanabiliyorlar. Yetkililer böylelikle FAST'in kullanım yaygınlığını yakından takip etmeye çalışacaklar. İlerleyen süreçte ise FAST ile yapabileceğiniz para transfer limiti, 1.000 TL'ye kadar ulaşacak.

Yaptığımız kontrollerde, FAST sisteminin QNB Finansbank ile Türkiye İş Bankası'nda rahatlıkla kullanılabildiğini görüyoruz. Ancak FAST sistemi, sadece bu iki banka ile sınırlı değil. Türkiye'deki diğer kamu ve özel bankalar da FAST sistemi ve bu sistem ile gelen Kolay Adresleme Sistemi'ne destek verecekler. Kullandığınız bankanın mobil uygulamasını kullanarak "Para Transferi" bölümüne girdiğinizde, sistemin sizin bankanız için başlayıp başlamadığını hemen kontrol edebilirsiniz.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemesi alması beklenen cihazların listesi
iOS 15 ve iPadOS 15...
DxOMark pil testi yapmaya başladı!
DxOMark pil testi y...
MASAK Kripto para hizmet sağlayıcıları için rehber yayınladı
MASAK Kripto para h...
YouTube'a yeni video çözünürlük ayarları geliyor
YouTube'a yeni vide...
Ramazan Bayramı'nda tam kapanma mı olacak?
Ramazan Bayramı'nda...
Thodex'den tuhaf bakım açıklaması!
Thodex'den tuhaf ba...
İngiltere Prensi hayatını kaybetti!
İngiltere Prensi ha...
Toplum tarafından dışlandı, hüzünlü hikayesi film oldu!
Toplum tarafından d...
Signal'de kripto para gönderme dönemi başlıyor!
Signal'de kripto pa...
İnsan beyni kablo olmadan bilgisayara bağlandı
İnsan beyni kablo o...