EFT Devri Kapandı FAST Devri Başlıyor..! EFT Devri Kapandı FAST Devri Başlıyor..!

Gönderen: Kaan   Tarih: 2021-01-08 16:02 Kategori: ekonomi | Okundu: 152

Ekonomi ve Finans ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, bugün itibarıyla kullanıma açıldı.


Birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın "FAST" isimli yeni sisteminden bahsetmiştik. "Fonların Anlık ve Sürekli Transferi" olarak isimlendirilen bu sistem, EFT işlemlerindeki mesai saati uygulamasını ortadan kaldırıyor, bu işlemin 7 gün 24 saat boyunca yapılabilmesini sağlıyordu. Üstelik Kolay Adresleme Sistemi sayesinde de IBAN devrini kapatan sistem, T.C. Kimlik numarası, e-posta adresi ya da telefon numarası ile aktarım yapılabilmesini sağlıyordu. Bu sistem artık resmen kullanılabilir durumda.

FAST sistemi, aralık ayı itibarıyla bazı banka ve kullanıcılarla test ediliyordu. Yapılan testlerde her şeyin yolunda gitmesiyle birlikte FAST, artık resmen hayatımıza girmiş oldu. Böylelikle vatandaşlar, artık istedikleri an EFT yapabilecekler. Ayrıca tanımlayacakları bilgilerle de IBAN meselesi ortadan kalkmış, vatandaşın hayatı kolaylaşmış olacak.

EFT Devri Tamamen Bitiyor, FAST Devri Başlıyor

FAST sistemi şimdilik, sadece 50 TL'lik EFT'ye imkan sağlıyor

Yapılan açıklamalara göre vatandaşları, FAST sistemini şu an için sadece 50 TL'ye kadar olan para transferlerinde kullanabiliyorlar. Yetkililer böylelikle FAST'in kullanım yaygınlığını yakından takip etmeye çalışacaklar. İlerleyen süreçte ise FAST ile yapabileceğiniz para transfer limiti, 1.000 TL'ye kadar ulaşacak.

Yaptığımız kontrollerde, FAST sisteminin QNB Finansbank ile Türkiye İş Bankası'nda rahatlıkla kullanılabildiğini görüyoruz. Ancak FAST sistemi, sadece bu iki banka ile sınırlı değil. Türkiye'deki diğer kamu ve özel bankalar da FAST sistemi ve bu sistem ile gelen Kolay Adresleme Sistemi'ne destek verecekler. Kullandığınız bankanın mobil uygulamasını kullanarak "Para Transferi" bölümüne girdiğinizde, sistemin sizin bankanız için başlayıp başlamadığını hemen kontrol edebilirsiniz.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


Dwayne Johnson, hayatını konu alan Young Rock dizisinin fragmanını yayınlandı
Dwayne Johnson, hay...
Çukur 112. bölüm 2. fragmanı yayınlandı!
Çukur 112. bölüm 2....
Trafik Kazası Tazminatı
Trafik Kazası Tazmi...
Kredi faiz oranları arttı!
Kredi faiz oranları...
Facebook hesap silme nasıl yapılır? Facebook Hesap Kapatma
Facebook hesap silm...
Elektrik kesintisi listesi 14 Ocak İstanbul!
Elektrik kesintisi ...
2019 Medya Oscar Ödülleri, sahiplerini buldu!
2019 Medya Oscar Öd...
Cehennem Melekleri 4 ile geri dönüyor!
Cehennem Melekleri ...
Deadpool 3, +18 olarak geliyor
Deadpool 3, +18 ola...
Bitcoin 12 bin dolar birden düştü!
Bitcoin 12 bin dola...