Facebook güvenlik alanında sert önlemler alacak! Facebook güvenlik alanında sert önlemler alacak!

Gönderen: Kaan   Tarih: 2018-03-22 17:37 Kategori: sosyalmedya | Okundu: 916

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yaptığı açıklamayla beraber, platformun geleceğine dair çok önemli duyurular yaptı. Geçmiş dönemlerde yaşanmış olan kötüye kullanımlara karşı sert önlemler alacak olan Facebook, yeni güncellemeler ile birlikte güvenlik önlemlerini arttıracak. İşte Facebook kullanıcılarını bekleyen yeni güvenlik önemleri.

Facebook güvenlik alanında önemli geliştirmeler yapacak!

2014’te değişen Facebook politikalarına aykırı olan (daha öncesine ait) uygulamalar gözden geçirilecek. Bunun yapılmasının sebebiyse, daha öncesinde platformda olan uygulamalar kullanıcılardan büyük miktarda veri çekebiliyordu. Bu uygulamaların denetlenmesiyle, eriştikleri bilgiler kısıtlanacak. Kötü niyetli bulunan uygulamalar ise platformdan engellenecek.

Veri erişimi noktasında kullanıcılar da konu hakkında  bilgilendirilecek. Verilerini kötüye kullanmış bir uygulamadan etkilenen insanları bilgilendirilecek. Aynı zamanda “thisisyourdigitallife” aracılığı ile verilerine ulaşılıp ulaşılmadığını öğrenebilmelerini sağlayan uygulama da geliştirilecek. Böylece insanlar sosyal medyada paylaştıkları verilerin tamamını takip edebilecekler.

Facebook’un kendi denetim ağında bir otomasyon süreci de olacak. Bilgilerinizi kullanan bir uygulamaya 3 ay boyunca giriş yapmamışsanız, Facebook bu uygulamanın verilerinize erişmesini engelleyecek.

Uygulama girişi de yeni güvenlik önlemleri kapsamında yenilenecek. Böylece, bir sonraki versiyonunda, uygulama incelemesi gerekmeksizin bir uygulamanın erişim talep edebileceği verileri sadece isim, profil resmi ve e-posta adresini kapsayacak şekilde kısıtlanmış olacak. Bunun dışındaki herhangi bir bilgiyi talep etmek için Facebook onayı gerekecek.

Facebook’un Bug Ödül Programı, geliştiricilerin verileri kötüye kullanımının, kullanıcılar tarafından tespit etmeleri halinde Facebook’a rapor edebilmelerini sağlayacak şekilde genişletilecek.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA