Yazar Mesaj
Kaan #65   2019-11-06 14:40 GMT        

Yönetici

Çevrimiçi durum

893 mesajları
https://ntka.org

Link Sonundaki .php .asp .html Uzantıları Gizleme


Seo uyumlu url yapısı oluşturmak için gerekli özelliklerden bir tanesi de bu.Link sonunda bulunan .php .asp ya da .html gibi uzantıları kaldırmak için bir .htaccess dosyası oluşturun , varsa içerine girip şu kodları yazın.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}.php -f
RewriteRule ^(.*)$ $1.php
RewriteRule ^([a-z]+)\/?$ $1.php [NC]  
</IfModule>

Burada yer alan kodlardan bahsedecek olursam , ilk satır zaten .htaccess kodunu çalıştırmak için gerekli. İkinci satırda nereyi düzenleyeceğimizi seçiyoruz. Üçüncü satırda ise tahmin edebileceğiniz gibi dosya uzantısını giriyoruz. Ben php tabanlı çalıştığım için php uzantısını girdim. En son satır ise $ işaretinden sonra gelecek uzantıyı gizlemeye yardımcı oluyor. Eğer yazi.php ya da contact.php gibi uzantıya sahip sayfalarınız var ise bu yöntemle onlar siteadi.com/haber ya da siteadi.com/contact olarak değiştirebilirsiniz.

Bunun neden yapıldığına bakacak olursak; sonuçta bu yapılan uzantılar kullanıcıyı çokta ilgilendirmiyor. Seo uyumlu link yapmaktaki asıl amaç da kullanıcı için uygun linki göstermekse şayet böyle bir kullanım doğru olacaktır. Ayrıca google .php .asp gibi uzantıları da sevmiyor desek yeridir.

Şayet linklerinizi index.php?sayfa=2 şeklinde oluşturduysanız bunu da düzeltmenin yolu var elbette. Bu konudan da burada bahsettik. Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra sayfanız çalışır fakat açılan sayfada bir css sorunu yaşarsanız yine sayfanın altında belirttiğim gibi <base href=”http://www.site.com/” /> şeklinde bir yol belirtmeniz yeterli olacaktır.