franch english german arabic turkish
Yazar Mesaj
Kaan #901   2020-07-30 10:43 GMT        

Yönetici

Çevrimiçi durum

904 mesajları
https://ntka.org

Konu web tasarımı olduğunda, "frontend" ve "backend" en sık sözü geçen terimler arasında yer alır. Bu iki terim, aslında "web tasarımı" ve "web geliştirme" olarak da adlandırılabilir. Bu iki terim genelde sektörün dışından olanlarda kafa karışıklığı yaratıyor gibi görünse de aslında aralarındaki farkı açıklamak nispeten kolay. Bunu en basit tabirle açıklamak gerekirse; frontend, bir web sitesine girdiğinizde etkileşime girdiğiniz arayüzün tasarım ve geliştirmesine; backend, bu web sitesinin perde arkasında yer alan, işin server kısmı ve taban yazılımını geliştirme işine verilen adlardır. Günümüzün bu en popüler branşlarını daha detaylı açıklamak gerekirse:

Frontend nedir?

Frontend,yukarıda da söylediğimiz gibi, web sitesinin görünen ve kullanıcıyla etkileşime giren kısmıdır. Kullanıcının görebileceği ve deneyimleyebileceği her şeyi içerir. Bir web tasarımcısı yıllar içinde çok değişti, ancak web sitesi geliştirme temel fonksiyonları aynı kalır. Frontend  web sitesinde, gösterişli düğmeler, renkli görüntüler, gezinme menüleri,dropdown menüler vb. dahil olmak üzere grafik kullanıcı arayüzü gibi gördüğünüz herşey aittir. Frontend da "istemci tarafı" olarak adlandırılır, çünkü kullanıcı tarayıcıdan belirli sitenin görüntülenmesini talep eder.

Frontend çoğunlukla web tarayıcısıdır ve kullanıcının web sitesinde gördüğü ve etkileşimde bulunduğu her şey, frontend geliştirmenin bir parçasıdır. Tasarım ve kullanım kolaylığı açısından daha iyi bir kullanıcı deneyimi, frontend geliştirmeye atfedilebilir ve web tasarımcının işi burada kullanıcının siteni en kolay ve zevkli şekilde kullanmasını sağlamaktır . Bir web tasarımcısı kodla ilgilenmez. Aslında, hem görsel olarak çekici unsurlara hem de kullanıcı dostu bir tasarıma sahip web sitelerini oluşturmanın ve yeniden tasarlamanın tüm yönlerini kapsamaktan sorumludur. Bir frontend geliştiricisinin rolü ise, kullanıcının HTML, CSS ve JavaScript gibi çeşitli dillerin bir kombinasyonu yardımıyla görebileceği ve dokunabileceği bir ortam oluşturmaktır.

Backend nedir?

Sunucu tarafı” olarak da adlandırılan backend, web sitesinin göremediğiniz ve etkileşimde bulunamayacağınız kısmıdır. Temel olarak, perde arkasında gerçekleşen her şey arka uç web geliştirme ile ilişkilendirilebilir. Buradaki her şey web sitesinin nasıl çalıştığı ile ilgilidir. Sistemin kullanıcılarla doğrudan temas etmeyen kısmıdır. Frontend'ten farklı olarak, sunucu tarafında çalışır, ancak her şeyin iyi çalıştığından emin olmak için frontend'le iletişim kurar. Her bir web site projesinin arka planda gerçekleşen,tüm karmaşık sistemleri ve kodları ele alan  önemli bir kısmı da vardır. Backend'le ilgilenen insanlar genellikle programcılar ve geliştiricilerdir.

Backend geliştiricileri, API yazma, modül ve kitaplık oluşturma veya web tasarımcısının oluşturduğu her şeye yardımcı program ekleme gibi bir kullanıcı arayüzü üretmeyi içermeyen her şeyi halleder. Sunum katmanı ile iş katmanı arasındaki iletişimi kolaylaştırırlar. Web geliştirmede çok önemli bir rol oynarlar. Kısacası, backend geliştirme, bir yazılım uygulamasının temel fonksiyonel mantığının geliştirilmesi ve bakımının birleşimidir. Basit bir ifadeyle, backend geliştiricileri, her şeyin frontend'te iyi çalıştığından emin olmak için kod yazarlar. Web sitesinin düzgün çalışmasını sağlamak için web tasarımcılarından daha fazla mantık ve algoritma bulmak için daha fazla zaman harcama eğilimindedirler.PHP,Flask,Nodejs,Ruby, Python, MySql, PostgreSQL ve Oracle. gibi programlama dilleri ve framework'ler en çok kullanılan backend geliştirme ortamlarına örneklerdir.