franch english german arabic turkish

Forumlar » Genel » Konu dışı » Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Yaralanmalı trafik kazalarında tazminat hesaplama tablosu
Yazar Mesaj
cozumhukuk #922   2021-04-16 02:47 GMT        

Kullanıcı

Çevrimiçi durum

1 mesajları
www.cozumavukatlik.org

Yaralanmalı kazalarda birçok hukuki işlem yapmak gereklidir. Önce olay yerinden başlar tahkikat ve incelemeler bunun sebebi kusur durumuyla ilgili en ufak bir sıkıntı yaşamamak adınadır. Kaza tespit tutanağı istenilen şekilde oluşturulduktan sonra diğer aşamalara geçilir. Kazanın oluş şekli nasıl bir yol izleyeceğinizi de anlatır.

Mesela tek taraflı bir kaza ise şikayet bağlı bir soruşturma yürütülemez. Ama araçta yolcu konumunda bir kişi var ise bu yaşananlardan şikayetçi olursa o zaman durum değişebilir.

Yaralanmalı kazalarda kalıcı iş görmezlik yani sakatlık tazminatı, geçici iş görmezlik, bakıcı giderleri, ve manevi tazminat talep edilebilir.

Yaralamalı Kazalarda Tazminat

Manevi tazminat kazaya sebebiyet veren karşı taraftan istenilir. Araç sahibi öncelikli sorumludur. Daha sonra aracın sürücüsü sorumludur. Eğer kazaya karışan araç bir şirket aracı ise direk davayı şirkete yönelik açmakta fayda var.

Trafik kazalarında maddi hasar, ölüm ve yaralanma durumları meydana gelmektedir. Kazanın oluş şekli, nerede meydana geldiği ve ortaya çıkan hasarlar maddi tazminatı güvence altına alan Zorunlu Trafik Sigortası tarafından güvence altına alınmıştır. Yaralanmaya ilişkin zararlar sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. 

Yaralanmalı trafik kazası tazminatı kaza sonrasında yapılacak işlemler ile mümkündür. Maluliyetlerin oluştuğu durumlarda istenebilecek tazminat kalemlerinden bir tanesi de kalıcı sakatlık tazminatıdır. Yaralanmalı trafik kazalarında en büyük tutar kalıcı sakatlıklar için ödenir.

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama

Bedeni hasarın oluştuğu kazalarda tazminat hesaplaması iyileşme gerçekleştikten sonra yapılır. Hesaplama da kişinin yaşı, kaza da ki kusuru, maaşı ve aldığı heyet raporu oranı etkili olacaktır. Bu 4 önemli kriter maluliyet bakiyesini belirleyecektir.

Yaralanan kişi bu işlemleri kendi adına yapar ya da bir avukat eşliğinde yaptırır. Hesaplamalar ise uzman bilirkişiler tarafından yapılır.

Yaralanmanın meydana geldiği durumlarda olay yerine mutlaka kolluk kuvveti çağrılmalıdır. 

Trafik kazalarında vücut bütünlüğünü bozacak zararların ortaya çıkması halinde şikayete bağlı olarak ceza davaları da görülmektedir. 

Yaralanmalı Trafik Kazası Heyet Raporu

Yaralanmalı trafik kazalarında en önemli aşama heyet raporu sürecidir. Yaralanmalı trafik kazası heyet raporu yeni yönetmeliğe göre artık o kadar kolay değildir. Süreci sigorta şirketi yönetecektir. Heyetten geçmek için sigorta şirketinin sevk yazısı vermesi gerekmektedir.

Çözüm Avukatlık Hukuk Bürosu

2011’de faaliyetlerine İstanbul Başlayan Çözüm Avukatlık Ofisi, Hukuki Danışmanlık ve Avukatlık hizmeti vermektedir. Çözüm Avukatlık Bürosu

Başta Sigorta ve Tazminat Hukuku alanında hizmet vermektedir. 


Bu mesaj Kaan tarafından 2021-04-27 09:18 GMT, 87 Gün önce düzenlendi.