franch english german arabic turkish
Yazar Mesaj
Kaan #923   2021-11-15 09:05 GMT        

Yönetici

Çevrimiçi durum

949 mesajları
https://ntka.org

Bu sayfada ingilizce Psychokinesis türkçesi nedir Psychokinesis ne demek Psychokinesis ile ilgili cümleler türkçe çevirisi eş anlamlısı synonym Psychokinesis hakkında bilgiler ingilizcesi Psychokinesis anlamı tanımı türkçe sözlük anlamı veya kelime anlamlarını bulabilirsiniz.

Telekinezi (Yunanca: τῆλε + κίνησις, "uzaktan kontrol") ya da kısaca TK, maddeler üzerinde düşünce gücüyle etki yapma olarak tanımlanır.

Telekinezinin gerçekliğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. 2006'da bu konudaki 380 deneyin meta analizini yapan bir çalışma, sadece yayın ön yargısına (bilimsel yayın yapan kişilerin sonuçları olumlu yorumlama payı) bağlanabilecek denli küçük bir etki bulmuştur. Telekinezi deneyleri, biliminsanları tarafından yeterince kontrollü ve tekrarlanabilir olmamaları yüzünden eleştirilmiştir. Ancak bazı deneyler telekinezinin gerçekliği konusunda bir yanılsama yaratmıştır, bu yanılsama deneyi yürütenlerin telekineziye duyduğu inançla orantılıdır.

Telekineziyi gerçekleştirebildiğini iddia edenler arasında en ünlüleri Rus psişik Nina Kulagina ve İsrailli psişik Uri Geller'dir.

Köken bilimi

Telekinezi terimi Yunanca "uzak" anlamındaki "tele" sözcüğü ile "hareket" anlamındaki "kinesis" sözcüklerinden türetilmiş olup, metapsişikçilerce var olduğunu öne sürdükleri "fiziksel medyumluk yeteneğine sahip bir insan tarafından eşyaların el veya bilinen diğer araçların yardımı olmaksızın uzaktan hareket ettirilebilmesi paranormal olayını adlandırmak üzere kullanılmaktadır. Parapsikologlar bu varsayılan olayı psikokinezi kapsamında ele alırlar. Bir başka deyişle, telekinezi terimi daha çok metapsişikçiler tarafından kullanılmaktadır; parapsikologlar ise psikokinezi terimini tercih ederler.

Psychokinesis türkçesi Psychokinesis nedir

  • Psikokinesis.
  • Psikokinezi.
  • Psikokinez.

İngilizce Psychokinesis Türkçe anlamı, Psychokinesis eş anlamlısı

Sözcükler, direkt olarak Psychokinesis ile ilgili eş anlamlı kelimeler olmayabilir. Kelime anlamı benzer olan sözcükler olabilirler.

Parapsychology: Parapsikoloji. Ruhbilim ötesi. Parapiskoloji.

Telekinesis: Uzadevim. Telekinezi.

Psychokinesis synonyms: psychic phenomena, psychic phenomenon.