franch english german arabic turkish
Yazar Mesaj
Kaan #953   2021-11-24 11:49 GMT        

Yönetici

Çevrimiçi durum

944 mesajları
https://ntka.org

Kuantum dolaşıklık , bir grup parçacık oluşturulduğunda, etkileştiğinde veya uzamsal yakınlığı paylaştığında , grubun her parçacığının kuantum durumu , diğerlerinin durumundan bağımsız olarak tanımlanamayacak şekilde meydana gelen fiziksel bir olgudur . parçacıklar büyük bir mesafe ile ayrılır. Kuantum dolaşıklık konusu, klasik ve kuantum fiziği arasındaki eşitsizliğin merkezinde yer alır : dolaşıklık, klasik mekanikte eksik olan kuantum mekaniğinin birincil özelliğidir.

Dolanık parçacıklar üzerinde gerçekleştirilen konum , momentum , dönüş ve polarizasyon gibi fiziksel özelliklerin ölçümlerinin , bazı durumlarda mükemmel bir şekilde ilişkili olduğu bulunabilir . Örneğin, toplam dönüşlerinin sıfır olduğu bilinecek şekilde bir çift dolaşık parçacık üretilirse ve bir parçacığın birinci eksende saat yönünde dönüşe sahip olduğu bulunursa, o zaman aynı eksende ölçülen diğer parçacığın dönüşü, saat yönünün tersine olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, bu davranış görünüşte paradoksal etkilere yol açar : bir parçacığın özelliklerinin herhangi bir ölçümü, tersinmez bir dalga fonksiyonunun çökmesine neden olur.ve orijinal kuantum durumunu değiştirir. Dolanık parçacıklar söz konusu olduğunda, bu tür ölçümler dolaşık sistemi bir bütün olarak etkiler.

Böyle fenomen tarafından 1935 yazının konusu olan Albert Einstein , Boris Podolsky ve Nathan Rosen ,  tarafından ve birkaç kağıtları Erwin Schrödinger , kısa bir süre sonra  olarak bilinen geldi açıklayan EPR paradoksu . Einstein ve diğerleri, yerel gerçekçilik nedensellik görüşünü ihlal ettiği için (Einstein buna " uzaktan ürkütücü eylem " olarak atıfta bulunarak )  bu tür davranışı imkansız olarak değerlendirdi ve kuantum mekaniğinin kabul edilen formülasyonunun bu nedenle eksik olması gerektiğini savundu .

Ancak daha sonra, kuantum mekaniğinin mantık dışı tahminleri doğrulandı dolanık parçacıkların polarizasyonunun veya spininin ayrı konumlarda ölçüldüğü ve Bell'in eşitsizliği istatistiksel olarak ihlal edildiği testlerde . Daha önceki testlerde, bir noktadaki sonucun, ikinci konumdaki sonucu etkileyerek, uzak noktaya kurnazca iletilmiş olabileceği göz ardı edilemezdi . Bununla birlikte, "boşluksuz" denilen Bell testleri, konumların, ışık hızındaki iletişimin ölçümler arasındaki süreden daha uzun, bir durumda 10.000 kat daha uzun sürmesi için yeterince ayrıldığı yerlerde gerçekleştirilmiştir. . 

Kuantum mekaniğinin bazı yorumlarına göre , bir ölçümün etkisi anında gerçekleşir. Dalga fonksiyonunu tanımayan diğer yorumlar , herhangi bir "etki" olduğu konusunda ihtilafa düşer . Bununla birlikte, tüm yorumlar, dolaşıklığın ölçümler arasında bir korelasyon ürettiğini ve dolaşık parçacıklar arasındaki karşılıklı bilgiden yararlanılabileceğini, ancak ışık hızından daha hızlı herhangi bir bilgi aktarımının imkansız olduğu konusunda hemfikirdir . 

Kuantum dolaşıklığı fotonlar , nötrinolar , elektronlar ,  buckyball kadar büyük moleküller ,  ve hatta küçük elmaslarla deneysel olarak gösterilmiştir .  Dolanıklığın iletişim , hesaplama ve kuantum radarında kullanımı çok aktif bir araştırma ve geliştirme alanıdır.