franch english german arabic turkish
Yazar Mesaj
Kaan #955   2021-11-24 12:12 GMT        

Yönetici

Çevrimiçi durum

946 mesajları
https://ntka.org

Psikometri şu anlamlara gelebilir:

• Psikometri (paranormal) , bir duyu dışı algı biçimi
  • Psikometri , bir psikoloji ve eğitim disiplini
  • Psikometrik Giriş Testi , İsrail'de kullanılan standart bir akademik test

Psikometri (adlı Yunanca : ψυχή, psukhē "ruh, ruh" ve μέτρον, metron , "ölçü"), olarak da bilinen belirteç nesne okuma , veya psychoscopy ,  bir şeklidir dışı algılama Bu nesne ile fiziksel temas kurarak, tarihi bilinmeyen bir nesneden ilgili çağrışımlar yapma yeteneği ile karakterize edilir. Destekleyenler, bir cismin, o cismin geçmişine ilişkin bilgiyi aktaran bir enerji alanına sahip olabileceğini iddia eder .

Psikometrinin var olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur ve bu kavram geniş çapta eleştirilmiştir. 

Psikometri , psikoloji içinde ölçüm teorisi ve tekniği ile ilgili bir çalışma alanıdır . Psikometri genellikle psikoloji ve eğitim içindeki test etme, ölçme, değerlendirme ve ilgili faaliyetlere ayrılmış özel alanları ifade eder.  Psikometri, doğrudan gözlemlenemeyen gizli yapıların nesnel ölçümü ile ilgilenir . Gizli yapıların örnekleri arasında zeka , içe dönüklük , zihinsel bozukluklar ve eğitim başarısı yer alır .  Gözlemlenemeyen gizil değişkenler üzerindeki bireylerin seviyeleri çıkarsanmıştır.bireylerin test ve ölçeklerdeki maddelere verdiği yanıtlardan gözlemlenenlere dayalı matematiksel modelleme yoluyla . 

Psikometrik araştırmalarla uğraşanların hepsi bu unvanı kullanmasa da, uygulayıcılar psikometristler olarak tanımlanır. Psikometri uzmanları genellikle dereceler veya sertifikalar gibi belirli bir niteliğe sahiptir ve çoğu psikometri ve ölçüm teorisinde ileri düzeyde lisansüstü eğitim almış psikologlardır . Uygulayıcılar, geleneksel akademik kurumlara ek olarak, Educational Testing Service ve Psychological Corporation gibi kuruluşlar için de çalışırlar . Bazı psikometrik araştırmacılar dahil inşaat ve değerlendirme araçlarının geçerlilik odaklanmak anketler , ölçekler , ve açık- ya yakın uçlu soru. Diğerleri, ölçüm teorisi ile ilgili araştırmalara odaklanır (örneğin, madde yanıt teorisi ; sınıf içi korelasyon ) veya öğrenme ve geliştirme uzmanları olarak uzmanlaşır .

Psikometrik Giriş Testi ( PET) - genellikle "olarak İbranice bilinen ha-Psikhometri " - bir olan standart test kurumları için bir giriş sınavı olarak hizmet veren yüksek öğretim içinde İsrail . PET üç alanı kapsar: nicel muhakeme, sözlü muhakeme ve İngilizce dili. Ulusal Test ve Değerlendirme Enstitüsü (NITE) tarafından yönetilir ve kabul sürecinde önemli bir rol oynar. Öğrencilerin PET'teki performanslarını lise yeterlilik sınavlarının ortalama puanıyla birleştiren bir puan (aka Bagrut) öğrencilerin yüksek öğrenimlerinin ilk yılındaki akademik performanslarının oldukça yordayıcı bir göstergesi olduğu bulunmuştur.

Test İbranice , Arapça , Rusça , Fransızca veya İbranice/İngilizce birleşik olarak alınabilir . Her yıl dört sınav uygulama tarihi vardır: Nisan, Temmuz, Eylül ve Aralık (tarihler yerel tatillere ve akademik dönemin başlangıç ​​ve bitiş tarihlerine göre değişir). Dört tarihten herhangi birinde İbranice ve Arapça olarak ve dört tarihten ikisinde Rusça, Fransızca ve İbranice/İngilizce birleşik olarak alınabilir. Test sonuçları, yedi yıl boyunca üniversiteye kabul amacıyla geçerlidir.