franch english german arabic turkish

Github Proje Yükleme Nasıl Yapılır Github Proje Yükleme Nasıl Yapılır

Tarih: 2019-02-27 11:34 Kategori: yazilim | Okundu: 2367

Yazılım Haberleri ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

GitHub yazılım alanıyla ilgilenenler için olmazsa olmaz bir platformdur. Bu platformda bir çok program örnekleri depolamamızı ve paylaşılanlara ulaşmamızı sağlar. Githuba dosya yükleme işlemini resimli ve adım adım işleyerek anlatacağım. Bu yöntem şu ana kadar kullandığım ve en basit yöntemdir. Ancak kendinizi geliştirmeniz için diğer yükleme yöntemlerini de denemenizi öneririm.


1.Adım

Aşağıdaki linkten gitHub masaüstü programını indiriyoruz. Kurulumunu yapıyoruz.

GitHub masaüstü uygulaması

2. Adım

Desktop uygulmasını açıyoruz ve File>Options kısmına tıklıyoruz. Ardından gelen ekranda Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek giriş yapıyoruz.

Giriş yaptığımıza göre artık dosya yüklemeye geçebiliriz.

3.Adım

https://github.com/login sitesine girip buraya da giriş işlemini yapıyoruz.

4.Adım

Sağ üstten profil resmimizin yanıdaki ok işaretine tıklayıp Your Profile seçeneğini seçiyoruz.

Gelen ekranda yukarıdaki menüde Repositories kısmını tıklıyoruz.

5.Adım

Gelen ekranda Repository Name kısmına depolama alanı olarak adlandırıyor ve istediğmiz bir ismi vereceğiz. Ben deneme adını vereceğim. Description açıklama kısmıdır ve isteğe bağlı olarak boş bırakılabilir.

Public seçeneği seçili ancak private seçeneği de mevcut. Bu seçeneği seçebilmek için girişimci hesabı yani ücretli hesap açarak gönderdiğimiz kodları diğer kullanıcılardan gizleme imkanımız vardır. Ek olarak öğrenci hesapları açarak da bu işlemi yapabiliriz. Aylık 7$ ücreti vardır. Biz public olarak devam edeceğiz.

Initialize this repository with a README  kısmını ise işaretlemek zorunda değiliz. Ancak önerilen bizim o kısmı işaretlememiz. Genelde readme kısmı olan projeler daha saygınlık görür ve programın kullanımını kim tarafından yapıldığı gibi açıklama kısımları eklenir.

Add .gitignore kısmını ise yazdığımız proje hangi dilde ise o dili seçme imkanı sunuyor (C,Java,Php vb.) Ancak none olarak da bırakabilirsiniz. Add a licence kısmı da aynı şekilde linsans belirtmek için bir seçim kısmı bunu da none olarak işaretleyip devam ediyoruz.

Son olarak Create Repository seçeneğini seçiyoruz.

6.Adım

Karşımıza deneme adıyla oluşturduğumuz depolama sayfası geldi sağda bulunan Clone or download seçeneğini ardından gelen uyarı çubuğunda da open in desktop seçeneğini seçiyoruz ardından yukarıdan gelen kısımda uygulamayı aç diyoruz.

7.Adım

Uygulamayı aç dedikten sonra masaüstü programımızda ekran belirecek ve  Clone seçeneğini seçiyoruz.

8.Adım

Artık en kolay kısma gelmiş bulunuyoruz

Tek yapmamız gereken C:\Belgeler\GitHub dizinine gittiğimizde deneme adında bir klasörümüzün oluştuğunu göreceksiniz. Buraya yüklemek istediğiniz projenin kodlarını veya herhangi bir şeyi yükleme yapabilirsiniz. Ben deneme olduğundan deneme.h biçiminde bir C++ program dosyası yollayacağım. Sizler istediğiniz şeyi yükleyebilirsiniz.

9.Adım

Artık masaüstü uygulamamıza döndüğümüz zaman bu ekranla karşılaşıyoruz. Summary kısmına konu başlığı description kısmına da açıklama yazıyoruz. Tabii bu isteğe bağlı boş da bırakılabilir. Ardından Commit to master seçeneğini seçiyoruz. Ve son olarak da yukarıdaki Feth origin seçeneğini tıklıyoruz. Ve yükleme işlemi tamamlanmış oluyor.

Resimde görüldüğü gibi artık projemizi GitHub hesabına yüklemiş bulunuyoruz. Böylece projelerinizi internette depolama ve paylaşma imkanı buluyoruz.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

2024-2025 sezonu fikstürü belli oldu
2024-2025 sezonu fi...
Vikings: Valhalla dizisinin 3. sezonundan ilk fragman yayınlandı!
Vikings: Valhalla d...
VENOM: THE LAST DANCE – Official Trailer (HD)
VENOM: THE LAST DAN...
Maliye ihbar için artık WhatsApp, X ve Instagram'ıda kullanacak
Maliye ihbar için a...
MTV borcunu ödemeyenler dikkat!
MTV borcunu ödemeye...
Kripto Paralara İki Adet Vergi Geliyor!
Kripto Paralara İki...
Diyanet, lüks aracın ardından 'özel yemek' listesiyle gündem oldu
Diyanet, lüks aracı...
Instagram'da ortak paylaşım nasıl yapılır?
Instagram'da ortak ...
Benedict Cumberbatch'ın yeni dizisi Eric'in afişi paylaşıldı!
Benedict Cumberbatc...
Süper Mario'nun yeni animasyon filmi 2026'da vizyona girecek!
Süper Mario'nun yen...