franch english german arabic turkish

Instagram, Bu Sefer de 405 Milyon Euro Ceza Aldı! Instagram, Bu Sefer de 405 Milyon Euro Ceza Aldı!

Tarih: 2022-09-06 15:50 Kategori: sosyalmedya | Okundu: 5827

Sosyal Medya ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

İrlanda'daki bir denetleme kuruluşu, Instagram'a tam 405 milyon euroluk para cezası kesti. Bu cezanın nedeni, çocuklara ait veri gizliliğinin sağlanmamış olmasıydı. İşte detaylar...


İrlanda Veri Koruma Komiserliği (DPC), dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram'a 405 milyon euroluk dev bir ceza kesti. Bu cezanın nedeni, çocuklara ait hesapların veri gizliliğinin ihlal edilmiş olmasıydı. Instagram'ın çatı şirketi olan Meta ise karara itiraz edeceklerini açıkladı.

İrlanda'daki ceza, çocukların hesaplarını ticari hesaba dönüştürmelerinin tespit edilmesi üzerine geldi. Öyle ki 18 yaşını henüz doldurmamış bir çocuk, bireysel olan hesabını ticari hesap yapıyor, böylelikle hesabına kaç kişinin girdiğini görüntüleyebiliyordu. Ancak bu durumda hesap sahibi çocuğun telefon numarası ve e-posta adresi herkese açık bir şekilde paylaşılıyordu. İşte Instagram, tüm bunlara sessiz kalmakla suçlandı ve 405 milyon euroluk bir cezaya maruz kaldı.

Instagram'a dev ceza

Bugüne kadar verilen en büyük ceza!

DPC, bugüne dek farklı platformlar ile kurum ve kuruluşları da soruşturma kapsamına aldı. Hatta geçtiğimiz yıl, Meta'nın bir diğer iştiraki olan WhatsApp'a 225 milyon euroluk ceza kesildi. Ancak DPC, bugüne kadar bu denli yüksek bir ceza vermemişti. 

BBC'ye konuşan Instagram yetkilileri ise kararın haksız olduğunu söylüyorlar. Şirket yetkililerinin açıklamasına göre söz konusu özellik, geçtiğimiz yıl değiştirildi. Yapılan değişikliklerle 18 yaşından küçük olan tüm kullanıcıların hesapları varsayılan ayar olarak gizli yapıldı ve sadece tanıdıklarının çocuklara ait hesaplara erişebilmesi sağlandı. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış bir çocuk, yalnızca takip ettiği büyükler tarafından mesaj alıyor. İşte Meta, bu özelliklere atıfta bulunarak söz konusu cezaya itiraz edecek. İtiraz sürecinin nasıl sonuçlanacağı şu an için bilinmiyor...


Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/articles/ckmyymd3z04o


Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Android Cihazlar için Dynamic Island İndir
Android Cihazlar iç...
WhatsApp, Android tabletlere ve iPad'lere geliyor!
WhatsApp, Android t...
Tamamen çıplak denize koşup buz gibi suya girdiler!
Tamamen çıplak deni...
1 değil, 2 değil, 3 hiç değil: Tam 14 kamerası olabilir!
1 değil, 2 değil, 3...
Venom 3 için geri sayım başladı!
Venom 3 için geri s...
Spider-Man: No Way Home (Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok) yeniden gösterimde!
Spider-Man: No Way ...
Uydu iletişimi özelliğini tanıtan ilk telefon üreticisi!
Uydu iletişimi özel...
Yapay zeka yapımı "Jeflon Zuckergates"
Yapay zeka yapımı "...
Instagram, Bu Sefer de 405 Milyon Euro Ceza Aldı!
Instagram, Bu Sefer...
Simpsons yeni sezonunda geleceği nasıl tahmin ettiğini anlatacak!
Simpsons yeni sezon...