franch english german arabic turkish

Kredi Kartı'nda Komisyonlara Gelen Sınır Yarın Başlıyor (01.11.2019) Kredi Kartı'nda Komisyonlara Gelen Sınır Yarın Başlıyor (01.11.2019)

Tarih: 2019-10-31 15:34 Kategori: ekonomi | Okundu: 1341

Ekonomi ve Finans ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bankaların uyguladığı komisyonlara gelen sınır yarın başlıyor


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan tebliğ değişikliği ile kartlı işlemlerin ertesi gün nakde çevrilmesi halinde işletmelerin bankalara ödeyeceği komisyona sınır getirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankaların kredi kartı ile yapılan alışverişlerde üye iş yerlerinden alabileceği komisyon oranını yüzde 1.6 üst sınır ile belirlediğini daha önce bildirmişti

Söz konusu yüzde 1,60'lık komisyon sınırı 1 Kasım yani yarından itibaren uygulanmaya başlanacak. Kısacası Merkez Bankası tarafından yapılan tebliğle birlikte daha önce bankalar tarafından serbestçe belirlenen üye iş yeri komisyon oranları için bir üst sınır belirlendi.

Üye iş yerine uygulanacak komisyon oranının üst sınırının daha önce bankalar tarafından serbestçe belirlendiğini ve yüzde 3'lere kadar çıktığını belirten İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, alınan bu kararla birlikte küçük işletmelerin günlük nakit ihtiyaçlarını çok daha ucuz maliyetle finanse edebileceklerini dile getirdi. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerin 2018 yılında 700 milyar TL'lik bir büyüklüğe ulaştığını da dile getiren Avdagiç, böylesi önemli bir ödeme aracında komisyonların farklılığının ve yüksekliğinin işletmelere büyük bir yük getirdiğini de sözlerine ekledi.

Buna karşılık ödeme kuruluşları ise konuyla ilgili oldukça sıkıntıdadalar. 15 gün içinde Resmi Gazetede yayınlanan ve yarın uygulamaya girecek düzenleme ile hem yıl sonu planlaları hem de gelecek planları değişmiş durumda. Yurt dışından yatırımın gözdesi diyebileceğimiz Fintech sektörünün yeni komisyon oranları ile nasıl bir yaklaşıma sahip olacağını ise birlikte göreceğiz.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


The Matrix Resurrections'tan yeni fragman geldi
The Matrix Resurrec...
Bir ülke daha kripto para dünyasına giriyor!
Bir ülke daha kript...
2022 Yılında Vergi ve Cezalara Gelecek Zamlar Belli Oldu!
2022 Yılında Vergi ...
JPMorgan'dan kripto para borsasını sarsan açıklama!
JPMorgan'dan kripto...
Börü 2039 dizisinden ilk fragman yayınlandı!
Börü 2039 dizisinde...
Hecoin için dolandırıcılık iddiası!
Hecoin için dolandı...
ABD'den yeni 'kripto para' kararı
ABD'den yeni 'kript...
Garanti, Yapı Kredi ve Akbank mobil uygulamaya girilmiyor!
Garanti, Yapı Kredi...
Online Oto Ekspertiz Programı - nt.web.tr
Online Oto Eksperti...
Netflix yeni dizisi Hellbound rekor kırıyor!
Netflix yeni dizisi...