Microsoft Not Defteri’ni (Notepad) Güncelliyor! Microsoft Not Defteri’ni (Notepad) Güncelliyor!

Gönderen: Kaan   Tarih: 2018-07-13 08:58 Kategori: yazilim | Okundu: 895

Microsoft Yıllar Sonra Not Defteri’ni (Notepad) Güncelliyor

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir, bir de Notepad… Anlaşılan yıllar sonra Microsoft bu geleneği bozarak, Notepad’i ufaktan elden geçirecek. Notepad, Windows işletim sistemlerinin vazgeçilmez mini araçlarından biri. Kullanıcılar Not Defteri’nden bir geliştirme aracı, Log kaydı görüntüleyeci veya basit metin manipülasyon aracı olarak faydalanıyorlar. Yeni Notepad’de beklendiği gibi güçlü özellikler yeralmayacak ancak en azından yıllar sonra bazı temel eksikler kapatılmış olacak.

Yeni Not Defteri uygulamasına kazandırılacak en önemli özellik zoom yapma (yakınlaştırma) yeteneği olacak. Artık not defterinde yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemi; klavyeden CTRL tuşu + Fare Scroll’u şeklinde yapılabilecek. Microsoft ayrıca genişletilmiş hat sonu desteğini de (extended line ending support) bu güncellemeyle Notepad’e iliştirecek. Bu sayede, Unix/Linux benzeri satır bitişleri (Line endings) ve Macintosh’un satır bitişleri desteklenmiş olacak.

not defteri zoom özelligi

Yenilenecek Notepad sürümünde Durum Çubuğu varsayılan olarak aktif edilecek, buradaki bilgiler sayesinde word-wrap özelliği açık olduğunda belgenin kaç satır ve sütundan oluştuğu gibi bilgiler anlık olarak görüntülenebilecek. Notepad’e kazandırılacak en son yetenek ise CTRL + Backspace tuş kombinasyonu yardımıyla bir önceki kelimeyi silme yeteneği olacak.

windows not defteri

Bu özellikler dışında Notepad’in büyük dosyaları daha kararlı şekilde ve yüksek performansla açması için bazı iyileştirmeler yapılacak. Yenilenmiş Notepad’in şu an Redstone 5 olarak adlandırılan, bir sonraki majör Windows 10 güncellemesinde görücüyle çıkması bekleniyor.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA