Tarımı Sektörünü Değiştirecek 9 Robot Teknolojisi Tarımı Sektörünü Değiştirecek 9 Robot Teknolojisi

Gönderen: Kaan   Tarih: 2019-03-19 09:26 Kategori: otonom | Okundu: 425

Otonom ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Dünya üzerindeki nüfus artışına paralel olarak yapılan tahminler doğrultusunda 2050 yılına gelindiğinde, dünya nüfusunun 9 milyara çıkması bekleniyor. Bu artışla, tarımsal ihtiyaç ve taleplerin karşılanması sorunuyla karşı karşıya kalacağız. Bu ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılamak için genç çiftçiler dikkatlerini robotlara yönelttiler. Ekimden toplamaya, tüm fonksiyonlar artık tarım robotları tarafından gerçekleştirilecek.


Ecorobotix

Şu anda kullanımda olan robotlar listesinde ilk sırada Ecorobotix var. Güneş enerjisiyle çalışan bu robot, son derece hafif ve bir GPS navigasyon sistemine sahip. Bitkiler arasında büyüyen yabani otları bulmak ve ortadan kaldırmak için kamera sistemleri kullanılmakta. Bu özelliklere sahip robot, bitkiye zarar veren otu kesin olarak bulabilir. Böylelikle tarımda kimyasal ilaç olarak kullanılan herbisit kullanımını da % 90 oranında azaltması beklenmekte.

Naio Technologies

Günümüzde çiftliklerdeki bitkileri koruyan oldukça çevre dostu, farklı tür robotlardan kurulu bir filo var. Bu robotlar sadece hasatta değil aynı zamanda çapa ve yabani ot sökümünde de  yardımcı oluyorlar. Bu filoyu oluşturan şirket olan Naio’nun şirket temsilcisi, daha sağlıklı, daha bol ve çevre dostu ürün yetiştirmeye yardımcı olmak için tüm katılımcılara en son teknolojiye erişim sağlayarak tarım sürecine  katkı sunmak istediklerini belirtti.

Energid Narenciye Toplama Robotu

Ülkemizin de önemli ihracat ürünlerinden olan narenciye için oldukça verimli olabilecek bu robot her kolunda her 2-3 saniyede bir meyve seçebilir. Tek bir seferde 50-100 arasında meyveyi toplama kapasitesine sahiptir. Bu miktar robotun kapasitesi artırılarak hızlandırılabilir.

Agrobot E Serisi

Özel bakım gerektiren çilek bitkisi tarımının geleceği için ideal bir robot olarak öne çıkmakta. AI sistemiyle çalışan bu robot , ek olarak kablosuz iletişime de sahip. Gelişmiş AI (Artificial Intelligence) sistemini içinde bulunduran robot, çileklerin olgunlaşıp olgunlaşmadığını belirleyip toplayabilmekte. Bunu yaparken de bitkiye zarar vermiyor oluşu da artı bir özellik olarak göze çarpıyor.

Blue River Marul Robotu

Tarladaki marullar için oldukça verimli olabilecek bir robot. Bu robotik makine, marul alanlarını görüntüleyip inceler ve  çevresindeki otların büyümesini önleyip bakımını sağlıyor.

Agribotix

Agribotix ismi verilen bu robot, bir drone gibi çalışmakta. Böylelikle maliyetleri de en aza indiriyor. Tarım yapılan arazi üzerinde uçarak çiftçiye  tarla hakkında veriler hazırlıyor. Robota entegre edilen dahili kameralar ve kızılötesi sensörler, cihaz havadayken bitkilerin sağlığını  analiz edebiliyor.

Vision Robotics

Yedi yıldır tarım robotları üzerine çalışan Vision Robotics, piyasadaki en iyi robot ürünlerine sahip bir şirket olarak biliniyor. Bu şirket, AI sistemiyle çalışan robotlar üretmekte.

RoBoPlant

RoBoPlant, sistem olarak tam ve yarı otomatik makinelere sahiptir. AI sisteminin yardımıyla, fide dikimini optimal bir şekilde gerçekleştirmektedir. Fidelerin birbirlerine göre konumlarını ayarlamaktadır. Bu şekilde fideler sağlıklı bir şekilde birbirlerini etkilemeyecek bir biçimde büyümektedirler.

PrecisionHawk

Bu uçak, çiftçinin kontrol etmesi gereken her şeyi gözlemleyebilir. AI tarafından kontrol edilen ve multispektral, hiperspektral ve lidar teknolojisi ile eşleştirilmiş olan uçak ,birçok özelliğe sahiptir.

Bu yöntemle tarım yapılan bölge 3 boyutlu olarak izlenmiş olur. Veriler sağlıklı bir şekilde çiftçinin kullanımına hazır hale gelir. Bu tür robotların kullanılmasıyla gelecekte oluşabilecek gıda taleplerine de çözüm oluşturulmuş olacaktır.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


Lastik, pil ve elektronik eşyalar için de katılım payı ödenecek!
Lastik, pil ve elek...
Made in Turkey İbaresi Kaldırılıyor
Made in Turkey İbar...
Otomobil devi Toyota'dan Türkiye açıklaması
Otomobil devi Toyot...
Meghan Markle ve Prens Harry’e The Crown teklifi
Meghan Markle ve Pr...
Valentina Vignali'nin çırılçıplak pozuna beğeni yağdı
Valentina Vignali'n...
Sosyal medya'da 'Doxxing'e davetiye çıkarabilirsiniz
Sosyal medya'da 'Do...