franch english german arabic turkish

Venue, Twitter'a rakip olmaya hazırlanıyor Venue, Twitter'a rakip olmaya hazırlanıyor

Tarih: 2020-05-29 19:58 Kategori: sosyalmedya | Okundu: 1377

Sosyal Medya ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

İlk olarak NASCAR etkinliğinde kullanılacak olan Venue, herkesin kendi düşüncelerini ve tepkilerini yazarak izlemesini sağlamak yerine, yorum yapma yetkisi yalnızca tanınmış kişilere tanıyor.


Facebook Ar-Ge gücü NPE ekibi, son dönemde ard arda çıkardığı uygulamalarla dikkat çekmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde CatchUp ve Collab uygulamalarını duyuran ekip şimdi de Venue ile Twitter'a rakip olmaya hazırlanıyor. 

 

Canlı etkinlikler için tasarlanan Venue, kullanıcıların etkinlik esnasında dijital olarak etkileşimde bulunmasını sağlıyor. Şimdiye kadar sosyal ağ ekosisteminde ağırlıklı olarak Twitter'ın üstlendiği bu rol, Venue ile değişebilir.  TV şovlarının ilk gösterimlerinden spor aktivitelerine, siyasi açıklamalardan dünyada olup biten gelişmelere kadar Twitter kullanıcıları hashtagler aracılığıyla bir topluluk olarak hareket ediyor. 

Hatta Twitter'ın küratör ekibi genellikle önemli etkinlikleri,  tweetler, videolar, fotoğraflar haberler ve yorumlarla öne çıkararak kullanıcıların erişmesini ve etkileşimde bulunmasını kolaylaştırıyordu. 

Bu anlamda Facebook'un yeni uygulaması Venue, bünyesinde Twitter ile benzerlikler bulundursa da farklı bir yaklaşımla ilerlemeyi tercih ediyor. 

İlk olarak NASCAR etkinliğinde kullanılacak olan uygulama, Herkesin etkinliği sürekli olarak kendi düşüncelerini ve tepkilerini gözeterek izlemesini sağlamak yerine, yorum yapma yetkisi yalnızca tanınmış kişilere tanınıyor. Venue'de yorumlarını görebileceğiniz tanınmış kişiler arasında düzenlenen etkinliğe bağlı olarak gazeteciler, mevcut veya eski sporcular ya da gelecek vaad eden “hayran analistleri” gibi tanınmış kişiler yer alabilir. Ayrıca bu kişilere ek olarak sosyal medya ünlüleri de uygulamada yorum yapabilir.

Bu yorumcular etkinlik hakkındaki görüşlerini belirtirken, izleyenler için etkileşimli sorular ve anketler oluşturacak. Etkinlik sahibi ayrıca etkinlik sırasında belirli anlarda kısa, kısıtlanmış sohbetler açabilecek. Yine de hayran yorumlarının uygulamanın ana odağı olmayacağını belirtelim. 

Ayrıca, Venue kullanırken hayranların tüm etkinlik boyunca telefona odaklanması hedeflenmiyor.  Bunun yerine, uygulamada yeni bir "an" olduğunda kullanıcılara yeni bir bildirim gönderiliyor. Bu “anlar”ın Twitter'ın özetleri gibi kapsamlı olmadığını eklemekte fayda var. "Anlar" Hayranların katılabileceği kısa, dijital fırsatlar olarak konumlanıyor. 

Facebook, Venue uygulamasını, ilk kez NASCAR’ın 31 Mayıs 2020 Pazar günü gerçekleşecek Food City ile Süpermarket Kahramanları 500 yarışında test edecek. Bir sosyal medya ünlüsü olan  nascarcasm, uygulama içi "mekan" a ev sahipliği yapacak.

Bu noktada ilerleyen dönemde gerçekleşecek olan NASCAR etkinliklerinin de Venue'de düzenleneceğini belirtelim. Bu etkinlikler esnasında, Venue yorumları ise nascarcasm, FOX Sports NASCAR muhabiri Alan Cavanna ve NASCAR yarışçısı Landon Cassill olacak. 

NASCAR SVP ve Chief Digital Officer'ı Tim Clark, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

NASCAR önümüzdeki haftalarda yeniden faaliyet göstermeye başladığında, Venue; kullanıcılara, hepsi kendi evlerinin güvenliği ve konforu içindeyken; dünyanın dört bir yanından diğer yarış hayranlarıyla bağlantı kurmak için benzersiz ve heyecan verici bir yol sunacak. NASCAR yenilik üzerine inşa edildi, Facebook'un Yeni Ürün Deneme ekibi gibi büyük bir ortağın yeni platformlarda yenilik yapmasına yardımcı olmaktan daha fazla heyecan duyamazdık. 

Şimdilik izleyicilerin yorum yapamayacak olması, sosyal ağ anlayışı adına sıra dışı görünse de; etkinliklerin dijitalleştiği bir dönemde kullanıcılara yeni ve farklı bir deneyim sunulduğunu söyleyebiliriz.

NASCAR etkinlikleri dışında önümüzdeki dönemde Venue'yü hangi etkinlik sahiplerinin tercih edeceği henüz açıklanmadı. Uygulama şu anda iOS ve Android kullanıcılarına açık. Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Suudi Arabistan'ın Mega Dikey Kent Projesinden Tanıtım Görüntüleri Yayınlandı.
Suudi Arabistan'ın ...
iOS 15.6 ve iPadOS 15.6 güncellemesi indirmeye açıldı!
iOS 15.6 ve iPadOS ...
Netflix'ten şoke eden açıklama!
Netflix'ten şoke ed...
Instagram Reels videolardaki Dev değişimi duyurdu!
Instagram Reels vid...
Yüzüklerin Efendisi dizisinden yeni fragman geldi
Yüzüklerin Efendisi...
Satılık ve kiralık konut fiyatlarında yeni perde! Türkiye Avrupa’yı solladı
Satılık ve kiralık ...
Erşan Kuneri'nin 2. Sezonu Geliyor!
Erşan Kuneri'nin 2....
2023 Peugeot 408 Tanıtıldı Tasarımı ve Özellikleri
2023 Peugeot 408 Ta...
eBay Türkiye'den çekiliyor!
eBay Türkiye'den çe...
Xiaomi telefonlarda önceden yüklü uygulamaları kaldırın
Xiaomi telefonlarda...