WhatsApp’ta Güvenlik Açığı tespit Edildi! WhatsApp’ta Güvenlik Açığı tespit Edildi!

Gönderen: Kaan   Tarih: 2017-10-12 15:05 Kategori: teknoloji | Okundu: 1329

WhatsApp, “son görülme” tarihinizi herkese, yalnızca kişilerinize göstermeye veya hiç kimseye göstermemeye müsade veriyor. aynı zamanda “çevrimiçi” durumunu isteseniz de gizlemeniz mümkün yok.

WhatsApp uygulamasını telefonda ya da PC’nizde kullandığınızda karşı tarafa “çevrimiçi” olarak göründüğünüzü muhtemelen biliyorsunuzdur. Uygulamanın bu özelliğinin bununla birlikte bir açık olabileceği, bir geliştirici göre kanıtlandı.

WhatsApp, “son görülme” tarihinizi herkese, yalnızca kişilerinize göstermeye veya hiç kimseye göstermemeye müsade veriyor. aynı zamanda “çevrimiçi” durumunu isteseniz de gizlemeniz mümkün yok. Ilk Önce zararsız gibi görünse de bu veriler kaydedildiğinde, örneğin kaç saat uyuduğunuz ortaya çıkarılabiliyor.

Geçmişte güvenliğe karşın benzer keşifler yapan geliştirici Rob Heaton, bu verinin kötü amaçla nasıl kullanılabileceğini uygulamak üzere bir Chrome eklentisi geliştirdi. Geliştirici, bu eklentiyle WhatsApp Web üzerinden kendi arkadaşlarının çevrimiçi oldukları saatleri kaydetti.

Bir kişinin çevrimiçi etkinliği bir başkasıyla karşılaştırıldığında işler daha da korkunç bir hal aldı. Veriler tekrar tekrar getirildiğinde şahısların birbiriyle konuştuğunu iyi anlamak olası ayla geldi. Heaton’ın paylaştığı grafikler, bu ilişkinin kağıt üzerinde nasıl göründüğünü gösteriyor:

2017101015224549272.jpgWhatsApp, Ne Kadar Uyuduğunuzu Sızdırıyor!

Tahlilci, bu verinin zahmetsizce büyük ölçeklerde toplanabileceğini ve üçüncü partilere reklam amaçlı satılabileceğini söylüyor. Mesela uykusuzluk çekenler, uyku hapı üreticileri için harika müşteriler olabilirler.

Heaton’ın bahsettiği sorunun sohbet araçlarının yıllardır yaşadığı bir sorun olduğunu belirtmekte de üstünlük var. Hatta bazı araştırmacılar, aynı açığı Facebook’ta da kullanmış bulunuyorlar.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA