Windows 10 Lean; Windows 10 Diyet Sürümü Windows 10 Lean; Windows 10 Diyet Sürümü

Gönderen: Kaan   Tarih: 2018-04-26 12:20 Kategori: yazilim | Okundu: 1073

Windows 10’un Düşük Boyutlu Olması Beklenen Diyet Sürümü; Windows 10 Lean

SSD kullanan bir Windows 10 kullanıcısını, hiçbir şey işletim sisteminin disk üzerinde neden olduğu obezite kadar derinden etkileyemez. Zaten ufacık olan SSD’lerin üstüne zar zor sığan işletim sistemi sorunu için Microsoft’un çaresi şimdilik Diyet Windows; “Windows 10 Lean” gibi görünüyor.

Windows 10 Insider Preview (build 17650) üzerinde dikkat çeken ve bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılana göre, Windows 10 Lean yeri dar kullanıcılara ufak da olsa derman olacak. x64 tabanlı Windows 10 Pro sürümüne oranla 2 GB daha az alan kaplayacak olan Windows 10 Lean, tıpkı Windows 10 S sürümünde olduğu gibi bazı özelliklerinden ayrıştırılacak.

Windows 10 Lean

İlk aşamada görüldüğü üzere Windows 10 Lean kullanıcılara Kayıt Defteri Editörü (Registry Editor), Microsoft Yönetim Konsolu (Microsoft Management Console) ve Microsoft Office’den ayrıştırılarak sunulacak. Aynı zamanda bu sürüme CD ve DVD sürücülerinin yüklenmesine izin verilemeyecek. Kurulumla birlikte gelen Microsoft Edge’nin dosya indirme izni olmamasının yanı sıra sistemde duvarkağıdı özelliğinin pasif edilmiş olması da dikkat çekiyor.

Windows 10 Lean

Bunların dışında Internet Explorer, Photos, Maps, Groove Music, Paint, Movies & TV gibi uygulamalar da sistem çıkartılmış, fakat kullanıcılar isterse bunları tek bir tıkta indir-kur mantığıyla sistemine dahil edebilecekler.

Windows 10 Lean

Bazı uzmanlara göre Windows 10 Lean detokslu bir Windows sürümü olacak gibi dururken, bazılarına göreyse Windows 10 S’in (Yalnızca Windows Store uygulamalarının kurulabildiği Windows sürümü) yerini alması planlanıyor.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA